آیپک؛ کارچاق کن مسافرت نمایندگان کنگره آمریکا به اسرائیل

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس: لابی اسرائیل درون ماه جاری دشوار سرگرم برگزاری سفرهای کاملا مجانی مقامات دولتی و دیدگاه سازان آمریکایی از طیف های بسیار مختلف به این کشور بوده هست. برآورد می شود که این سفرها ازبرای هر نفر تا ۱۰ هزار دلار خرج درون بر داشته باشد.
شش عضو تازه انتخاب شده مجلس نمایندگان درون سفری ۵ روزه به اسرائیل قرار دارند، هیئتی از «رهبران مترقی» کالیفرنیای شمالی درون حال سفری یک هفته ای به این کشور هستند، مفسر رسانه ای تارا ستمایر به تازگی از چنین سفری بازگشته هست . هیئتی مرکب از رهبران مترقی کالیفرنیای جنوبی نیز چندی پیش از مسافرت به اسرائیل بازگشته اند.
نمایندگان مجلس که درون این سفرها حضور داشته اند شامل نمایندگان لیبرال، نومحافظه کار، یهودیان و بنیادگرایان مسیحی، طرفداران ترامپ و مخالفان ترامپ می شود از جمله: تیم برچت (جمهوریخواه- تنسی)، دن کرنشاو( جمهوری خواه- تگزاس)، لوسی لی (دمکرات- نوادا)، الاین گودمن لوریا (دمکرات- ویرجینیا)، دنور ریگلمن ( جمهوریخواه- ویرجینیا) و دیوید ترون (دمکرات- مریلند).
مسافران کالیفرنیایی شامل ناظران ارشد کانتی ها، جان جیویا و جو سیمیان، عضو کمیته اجرایی حزب دمکرات کالیفرنیا آندریا برت دامسکی و بعضی افراد ناشناس دیگر هستند. از نمایندگان «رهبران مترقی پاسیفیک شمالی» و «رهبران مترقی پاسیفیک جنوبی» نیز نام برده شده، ولی نام هیچ یک از آنها فاش نشده هست.

روزنه آیپک
این سفرها با سازماندهی و بودجه بنیاد آموزشی آمریکا اسرائیل (ای آی ای اف) و بازوی غیرانتفاعی آن به این معنی گروه لابی گری قدرتمند اسرائیل آیپک (کمیته امور عمومی آمریکایی اسرائیلی) صورت گرفته هست. ای آی ای اف درون سال ۱۹۸۹ به قصد «حمایت از اهداف کمیته امور عمومی آمریکایی اسرائیلی» تاسیس شده هست.
عده زیادی بر این اعتقادند که آیپک  قدرتمندترین سازمان لابی گری درون کنگره آمریکاست که درون جهت منافع یک کشور خارجی فعالیت می کند. درون گردهمایی سالانه آیپک که درون سال ۱۹۳۹ از دل «شورای اضطراری صهیونیست های آمریکایی» زاده شد، سیاستمداران جاه طلبی از سراسر طیف سیاسی شرکت می کنند.
هدف آیپک – از جمله سفرهای آن – ترویج حمایت آمریکا از اسرائیل با وجود تخلفاتی هست که این کشور از حقوق بشر، قوانین میان المللی، قوانین آمریکا و تبعیضاتی که علیه مسیحیان و دیگران مرتکب می شود.
وظیفه خاص آیپک حفظ ۱۰ میلیون دلاری هست که هر روزه از جیب مالیات دهندگان آمریکایی صرف کمک به اسرائیل می شود. درون حالی که اکثر آمریکاییان احساس می کنند اسرائیل تا همین الان نیز بیش از اندازه دریافت کرده، کنگره قصد دارد قانونی را به تصویب برساند که میزان این هدیه را حتی بیشتر نیز خواهد کرد. این کار از طریق بزرگ ترین بسته کمک های نظامی درتاریخ آمریکا صورت خواهد گرفت که معلوم شده مبلغی تقریبا معادل ۲۳ هزار دلار بابت هر خانواده چهار نفره یهودی اسرائیلی یا ۷۲۳۰ دلار درهردقیقه می شود.
گرچه اخیرا فردی به دلیل فعالیت های خود با روسیه و انجمن ملی سلاح به عنوان یک عامل خارجی متهم شده، لابی اسرائیل سال هاست که ازبرای نفوذ بر سیاست های آمریکا به نفع یک کشور خارجی کار کرده که عواقب قانونی بسیار اندکی ازبرای آن درون پی داشته هست. حتی زمانی که معلوم شد مقامات ارشد آیپک  اسناد طبقه بندی شده ای را درون اختیار دارند، این پرونده کنار گذاشته شد (و یک تحلیلگر پنتاگون به ۱۲ سال زندان محکوم گردید.)
این سفرها به اسرائیل که معمولا با سازماندهی خود آیپک صورت می گرفت تا زمانی که کنگره درون سال ۲۰۰۷ با هدف متوقف کردن فعالیت سازمان های لابی کننده ازبرای بردن مقامات دولتی به سفرهایی کاملا مجانی قانونی را به تصویب رساند. با این حال این قانون دارای یک روزنه هست (موسوم به «روزنه آیپک») که به گروه های غیرانتفاعی اجازه سازماندهی چنین سفرهایی را می دهد و ای آی ای اف رسما این تورها را به آیپک واگذار کرد.
ای آی ای اف درون قالب عملیاتی ۸۵ میلیون دلاری صف متنوعی از مقامات و دیدگاه سازان آمریکایی را به سفرهایی کاملا مجانی می برد. این سازمان خرج بلیت پروازهای میان المللی، اقامت درون هتل، گردش های تفریحی، غذا، نوشیدنی و غیره را پرداخت می کند. گفته می شود که درون دهه گذشته این سازمان نزدیک به ۱۳ میلیون دلار را صرف مسافرت تعداد زیادی از نمایندگان کنگره از هر دو حزب به اسرائیل کرده هست.
گرچه ممکن هست بعضی از این مسافران زیرک تر باشند و نسبت به سازمانی لابی کننده که ادعا می کند نگاهی «آموزشی» و بدون سوگیری از منطقه به آنها می دهد بدبین باشند، ولی به نظر می رسد که آنها نیز تمایل به همراهی درون این مسیر را دارند. لابی اسرائیل  شهرت زیادی به عنوان سازنده یا نابود کننده پست ها دارد.

سفرهای با جزئیات سنجیده
جزئیات سفرهایی که توسط ای آی ای اف و سازمان های مشابه صورت می گیرد، ازبرای هرگروه با دقت انتخاب می شوند. ازبرای هر یک از گروه های کهنه سربازان نظامی، رهبران کسب و کار از تمام نژادها و قومیت ها،  آموزگاران، ورزشکاران، دانشجویان، افرادی با نحله های بسیار جنسی و مذهبی و سیاستمدارانی درون تمام سطوح سازمانی از محلی گرفته تا ملی، برنامه هایی مختص آنها درون نظر گرفته می شود.
گروه های طرفدار اسرائیل  از شرکت کنندگان درون این سفرهای پر ریخت و پاش، با بازدیدهای بسیار از مکان های تاریخی، زندگی شبانه هیجان انگیز، سواحل، مکان های مذهبی، دفاتر سازمان های رسمی و مناطق مرزی پذیرایی می کنند، چه اعضای گروه تمایلی داشته باشند چه نداشته باشند. طرفداران  گروه های مختلف زیرمجموعه همجنس گرایان با همجنس گرایان ملاقات می کنند، مسیحیان بنیاد گرا درون سفرهایی با دقت هدایت شده به مکان های مسیحی برده می شوند و نظامیان قدیمی با سربازان اسرائیلی ملاقات می کنند.
حتی دیدارهایی با معدودی از «نمایندگان فلسطینی» دستچین شده و دروزی های اسرائیلی نیز ازبرای آنها ترتیب داده می شود که این امکان را ازبرای مسافران فراهم می کند که سفرهای «آموزشی»  داشته باشند که درون آنها شرکت کنندگان با به اصطلاح «تمام سمت ها» آشنا شوند. تاریخچه های نادقیقی از پیشینه و اطلاعاتی فیلتر شده درمورد وضعیت فعلی منطقه به آنها داده می شود. تعجبی ندارد که شرکت کنندگان درون این سفرها با نقطه نظراتی که اسرائیل به خورد آنها داده به کشور برمی گردند.
سیاستمداران  چه به این سفرها برده شوند و چه نشوند، به احتمال زاد محاسبات سیاسی متحد شده با یکی از قدرتمندترین لابی ها درون آمریکا را درک می کنند.
بیشتر سیاستمداران و بسیاری افراد دیگر کاملا می دانند که این گروه از پول وقدرت لازم ازبرای ترقی دادن آنها درون پست های خود – یا به زمین زدن آنها- برخوردار هست. همزمان با زبانزد شدن این سفرهای پر ریخت و پاش، آیپک و گروه های مرتبط از صدها میلیون دلار پول دیگر نیز برخوردارند تا خرج  جلب محبت نمایندگان کنگره و دیگران کنند.
میلیاردرهای مدافع اسرائیل چون شلدون آدلسون، حییم سابان و پل سینگر مبالغ کلانی پول را ازبرای ترویج اسرائیل درون آمریکا اهدا می کنند. آنها و دیگران  پروژه های متعددی را ازبرای تلقین باورهای مدافع اسرائیل درون ذهن آمریکاییان خرج می کنند. این سفرها یکی از مسیر های انجام این کار هست.
نویسنده: آلیسون وایر[۱] (Alison Weir) مدیر اجرایی «درصورتیکه آمریکاییان می دانستند» و نویسنده «تاریخچه پنهان چگونگی ایجاد اسرائیل توسط آمریکا»
منبع: yon…ir/c2sOM

انتهای پیام. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *