از شمخانی و سالارخان تا مازیار ابراهیمی

یادداشت: یکم. مازیار ابراهیمی به اتهام همکاری درون ترور هسته ای دستگیر و درون آخر اعترافات وی از رسانه ملی منتشر می شود. با این حال مدتی پس آزاد و از کشور خارج می شود. همین فرآیند با مجموعه ای از اطلاعات درست و غلط درون شبکه های ضدانقلاب تبدیل به یک مستند می شود و موجی از هجمه ها علیه نهادامنیتی و اطلاعاتی کشور به مسیر می اندازد.

سوال مخاطب اینست که قضیه چیست؟ چه کسی دروغ می گوید؟ کجا خطا صورت گرفته هست؟ کدام نهاد باید پاسخگو باشد؟

خطا و غلط یک روی قضیه هست و ولی صداقت با مخاطب وجه دیگری هست. کمترین انتظاری که از وزارت اطلاعات می رود اینست که قضیه را شفاف و صریح توضیح دهد. مردم ما به مسئولین خود اعتماد دارند و توضیح صادقانه را نسبت به قصور و تقصیرها می پذیرند. چه آنکه ایندست رفتارها و پذیرفتن خطا و برخورد با متخلفین، اعتبار این نهاد متعهد و پرتلاش را نزد مردم چندین برابر می کند.

دوم. آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی مدت وقت هاست نزد بعضی رسانه ها مورد سوال واقع هست. هرچند روش مواجهه بعضی رسانه ها با آقای شمخانی قابل نقد هست و متهم کردن به بهانه تخلف احتمالی نزدیکان وی بداخلاقی محسوب می شود، ولی انتظار می رود آقای شمخانی صادقانه و شفاف نسبت به مسائل مطرح شده توضیح دهند. مخاطب باهوش و منصف هست و توضیح شفاف و از سر صدق آقای شمخانی را می پذیرد.

سوم. سالار آقاخان به عنوان متهم ردیف اول اخلال درون بازار معرفی شده هست. ولی غیبت وی درون دادگاه نخستین و مهمترین خبری بود که توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.

سالار آقاخان بنا بر اخبار منتشر شده چند ماه درون حبس بوده هست و درون آخر با وثیقه از زندان آزاد و به صورت قانونی از کشور خارج می شود و ازبرای زیارت به نجف می رود و دیگر به کشور باز نمی گردد.

مهمترین سوالی که اینجا وجود دارد اینست که سالار آقاخان درصورتیکه متهم اول این پرونده هست و دادگاه اسناد لازم ازبرای تخلفات وی را داراست، به چه دلیل مجوز خروج می گیرد؟ به چه دلیل منع نشده هست؟ نخستین سوالی که پس دادگاه ازبرای مخاطب ایجاد می شود اینست که به چه دلیل مسئولین محترم قضائی نسبت به این موضوع تدبیر لازم را اندیشه نکردند؟

درون آخر اینکه؛

اشکال درون جامعه ما ایندست قصورها و یا خطاها و حتی تخلفات نیست. مساله اصلی که مخاطب را آزار می دهد بی اعتنایی به افکار عمومی هست. ارتباط راستین و شفاف و صمیمانه سبب همراهی و همدلی مردم می شود چه آنکه اعتبار نهاد مسوول را بالا برده و اعتماد مردم را به عنوان مهمترین سرمایه یک سازمان و بلکه انقلاب بیشتر می کند.

*سردبیر خبرگزاری فارس

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *