از متری کتاب خریدن تا ازبرای آتش زدن کتاب فروختن

به گفته خبرگزاری فارس، ایبنا نوشت: رضا غیبی، مدیر کتابفروشی گنجنامه از فروشندگان کتاب بیش از ۳۰ سال هست که مشغول به فعالیت درون این حوزه هست. وی عواملی مانند گرانی کاغذ و کتاب و شیوع فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را درون رکود بازار کتاب؛ حتی بازار کتاب‌های دستِ دوم دخیل می‌داند. غیبی دراین‌باره به ایبنا گفت: کتاب و فرهنگ، نو و دسته دوم ندارد، هر دو ضعیف شده‌اند،  ما تلاش می‌کنیم کتاب‌ها را ارزان بفروشیم؛ درون واقع قیمت را براساس جیب مشتری انتخاب می‌کنیم ولی با این حال مشکل داریم و بازار بی‌رونق هست.

 قیمت کاغذ آنقدر بالا رفته که حتی گاهی ازبرای کسب درآمد، کتاب‌ها را ازبرای خمیر کردن می‌فروشیم. کتاب‌های علمی که خیلی قدیمی شده‌اند و کتاب‌هایی که از نظر فیزیکی آسیب دیده‌اند هم همین سرنوشت را دارند.
 
 پایین آمدن میزان فروش سبب شده که درون سال‌های گذشته ازبرای اینکه کتاب‌هایمان مدت وقت زیادی درون کتابفروشی باقی نماند، معاوضه کتاب هم داشته باشیم.

از خریدهای متری کتاب تا آتشِ صحنه‌های اکشن

 جز دانشجویان و افرادی که رمان می‌خرند، ما چند قشر مشتری داریم: مشتریانی که متری کتاب می‌خرند؛ به این معنی کتابخانه یا قفسه‌ای درون خانه خود ساخته‌اند و ازبرای پر کردن فضای آن، کتاب می‌خرند و دوم دسته‌ای هستند که ازبرای آتش زدن، کتاب می‌خرند. اینها معمولا کتاب‌ها را ازبرای ساخت کلیپ می‌خرند و درون صحنه‌ای اکشن از آن‌ها استفاده کردن می‌کنند.
 
  وضعیت بازار خیلی خراب هست، مشتری ازبرای هر کاری هر کدام از کتاب‌ها را بخواهد به وی می‌فروشم و برایم فرقی ندارد که بخواهد با آن چه کاری انجام دهد، کتاب‌هایی که ازبرای استفاده کردن درون دکور خانه یا ساختن صحنه‌های اکشن کلیپ‌ها به فروش می‌رسد.

کتاب‌های دست دوم از کجا تامین می‌شوند

بیشتر درون روزنامه آگهی می‌دهیم و افراد کتابخانه خود را به ما می‌فروشند و از این طریق کتاب‌های دست دوم را ازبرای فروش جمع‌آوری می‌کنیم.

 افرادی که ایران را ازبرای همیشه ترک می‌کنند، یا زن و شوهری که به دلیل وضعیت اقتصادی مجبور شده‌اند خانه خود را کوچک کنند یا به اجبار یکی از آن‌ها، کتاب‌های خود را می‌فروشند. درون مواردی هم فوت شدن صاحب کتاب‌ها سبب می‌شود که ورثه همه کتاب‌های کتابخانه وی را بفروشند.

 کتاب ازبرای اینکه درون مغازه‌های کتاب‌فروشی دست دوم به فروش برسد باید یک مسیر حداقل دو ساله را طی کند. درون چند سال گذشته کتابی که به دست دوم فروشی‌ها برسد، منتشر نشده هست، عمده کتاب‌های موجود درون فروشگاه ما همان کتاب‌هایی قدیمی و کلاسیک هست.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *