اصول پیشگیری از بروز مسمومیت در کودکان را جدی بگیریم

  نویسنده: مدیر سایت   تاریخ انتشار مطلب :
مسمومیت در کودکان

مسمومیت در کودکان

مسمومیت بیشتر در خانه رخ می دهد و کودکان زیر پنج سال در بالاترین خطر ابتلا به مسمومیت اتفاقی هستند. هر ماده ای که برای بدن شما زیانبار باشد یک سم است که ممکن است از طریق استنشاق، تزریق، فرو بردن، پخش در چشم و یا از طریق پوست جذب شود هر ماده ای اگر بیش از حد به بدن وارد شود می تواند سمی باشد شما در حال نگهداری از کودک ۴ ساله هستید و کشف می کنید که کودک بیش از نیمی از یک بطری قرص های شما را خورده است و یا مسمومیت می تواند در اثر ( خوردن دارو در دوزهای بیش از حد مجاز، مصرف بیش از حد مواد مخدر، مونوکسید کربن از لوازم گاز، محصولات خانگی مانند ( پودر رختشویی )، آفت کش ها، گیاهان داخل سالن و یا در فضای باز، فلزات مانند سرب و جیوه ) باشد.

عوامل مسمومیت زا را بشناسیم.

این مواد عبارتند از: داروها، مواد شوینده خانگی، انواع اسید و قلیا و ترکیبات سوزاننده، داروهای ترک اعتیاد والدین )بویژه متادون(، ضد یخ و الکل، مواد آرایشی و بهداشتی، ترکیبات نفتی، گیاهان سمی و آپارتمانی، منوکسید کربن و دیگر گازهای سمی، باتری مینیاتوری، پوسته های رنگ خشک شده دیوار و مبلمان و لوازم منزل، لامپ مهتابی و کم مصرف، سموم حشره کش و جونده کش، واکس و مواد براق کننده.

عوامل مسمومیت زا را دور از دسترس کودکان نگهداری کنیم تمامی مواردی که قابل نگهداری هستند و نامشان در ردیف بالا ذکر شده است باید در کمد دارای قفل و در طبقات بالا، دور از دسترس کودک نگهداری شود و از تماس کودک با آنها جلوگیری شود. اغلب داروها نیاز به نگهداری در یخچال ندارند. نگهداری داروهای غیر یخچالی، بویژه شربت متادون در یخچال، استقبال از مرگ است.

 

مسمومیت در کودکان

علائم و نشانه های مسمومیت در کودکان

علائم مسمومیت در کودکان به نوع سم و مقدار گرفته شده بستگی دارد و عبارت از ( استفراغ، درد معده، درجه حرارت بالا، خواب آلودگی و غش ) می باشد.

اگر در کودک به طور ناگهانی چنین علائمی پیدا شود ممکن است مسموم شده باشد به ویژه اگر کودک کسل و گیج است.

از عزیزانمان مراقبت کنیم.

کودکان، کنجکاو و سریع هستند و همه چیز را به دهان می برند هیچ ظرف و بطری درب داری از دسترسی کودک در امان نخواهد بود. کودکان بویژه کودکان نوپا را تحت نظر داشته باشیم، زیرا حتی در حضور والدین نیز خطر مسمومیت منتفی نمی شود. کودکان از رفتار بزرگسالان تقلید می کنند. از خوردن دارو در مقابل کودکان خودداری کنیم و در صورت بیماری کودک، دارو را با نام های گمراه کننده دیگری، مانند: شکلات و شربت به کودک ندهیم. محیط خانه را ایمن کنیم از جلوی درب خانه تا حیاط، اتاق ها، حمام و سرویس بهداشتی، همگی را بازرسی و ایمن سازی کنیم و دقت کنیم که اسباب بازی های کودک، مرغوب و از نظر جنس پلاستیک و رنگ تشکیل دهنده آن استاندارد باشد.باتری مینیاتوری اسباب بازی ها، حتما باید داخل محفظه ای درب دار باشد که با پیچ فلزی محکم و غیر قابل دسترسی شود. در غیر اینصورت اسباب بازی های باتری دار نباید در دسترس کودک قرا گیرد. بلعیدن باتری درکودکان، منجر به مرگ می شود.

چنانچه کودک نوپا در منزل دارید از نگهداری گل و گیاه آپارتمانی به طور کلی صرف نظر کنید. (اغلب گیاهان آپارتمانی دارای رنگ های جذاب و میوه، برگ و شیرابه سمی هستند.

 

زندگی شیرین

برچسب ها : ورزش، کوهنوردی، سلامتی
Tablighat