اینجا پلدختر نیست؛ اینجا ایران هست

خبرگزاری فارس لرستان، جای جای شهر را ماشین‌های سنگین و سبک و دیگر استان‌ها فرا گرفته هست.

شور و نشاط غیر قابل وصفی درون میان نیروهای امدادی مردمی و غیرمردمی وجود دارد. مردم درون این آزمون هم پیروزند.

آب شرب شهر پلدختر درون قسمت‌هایی از شهر به همت نیروهای خدوم آب و فاضلاب وصل شده، مردم این دفعه جاری شدن آب درون لوله ها را به انتظار نشستند، درصورتیکه آب درون همه جا جاری شود زندگی جانی دوباره می‌گیرد.

 

شبکه آبرسانی هم ازبرای مصارف خانگی پیش‌بینی شده و درون اکثر مواقع منازل آسیب دیده به دلیل مصرف بالای آب توسط مردم ازبرای شستشو با قطعی آب مواجه‌اند. لوله آب روستاهای مهمی همچون چم مهر هم با تلاش بچه‌های مهندسی سپاه و ارتش وصل شده هست. 

پاکسازی خیابان‌های اصلی انجام شده هست؛ بعضی استان‌های معین درون مسیر پاکسازی ۲۴ ساعته کار می‌کنند.

پلیس چند روزی تردد درون منطقه درون حال پاکسازی را ازبرای ماشین‌های شخصی درون ساعاتی ممنوع کرد و این سبب سرعت گرفتن کار شد؛ کار تمیز کردن منازل درون حال اجرا هست.

البته تمیزی آشپزخانه و زدودن گل و لای از طبقات یخچال‌ها و کابینت‌ها شست و شوی ظروف و جان گرفتن دوباره آشپزخانه‌ها خود حکایتی جداست.

 

همه جا مملو از همت و تلاش هست، خبرها حاکی از امکان تردد روی پل پیروزی را دارد و این مسأله به همت نیروهای ارتش انجام شده هست.

الان که حدود دو هفته از وقوع سیل می‌گذرد، برق، آب، گاز و تلفن درون شهر و بعضی روستاها مشکلی ندارد؛ البته چسبندگی گِل و وزن بالای ضایعات کار را بسیار دشوار کرده بود، بچه‌هایی که از گمیشان و آق قلا به پلدختر آمده‌اند می‌گویند آنجا کار بهتر و بیشتر سرعت داشت ولی اینجا کار به مراتب دشوار تر هست ولی هیچ چیزی درون برابر همت بچه‌ها تاب نمی‌آورد.

مردم از تامین نیازهای اولیه البته غیر از چادر راضی هستند؛ هرچند آنها معتقدند شیوه توزیع کمک‌ها اساسا ایراد دارد و همه اقلام دست جامعه هدف که همان سیل زدگان هستند، نمی‌رسد.

منطقه آسیب دیده شهری به لحاظ جغرافیایی کاملا معلوم هست و احصاء لیست آسیب دیدگان به روش خانه به خانه کار سختی نیست؛ نوع خسارت و میزان آسیب درون روستاها هم همچنین.

بعضی از نیروهای محلی درون رده های مختلف به خوبی کمک رسانی می‌کنند و بعضی هم شرایط فعلی را فرصتی ازبرای گرفتن به اصطلاح حقشان می‌دانند.

مردم از نیروهای حاضر درون صحنه رضایت دارند، ولی چشم انتظار اجرائی شدن وعده‌های مسوولین کشوری هستند.

آنچه الان دغدغه مردم هست اول هدایت و مدیریت کمک‌های مردمی به سمت تامین حمام و سرویس بهداشتی ازبرای سیل زدگان شهری و روستائی، کالاهای اساسی، لوازم خانگی، قالی، کولرگازی و پول رهن بوده و دوم شیوه توزیع و اولویت داشتن سیل زدگان بی خانمان هست.

الان مشکل اصلی توزیع ناصحیح و اقلام تکراری و عدم توجه به نیازهای اساسیست.

درصورتیکه لیست و آمار درستی از تعداد، درصد و نوع آسیب و تخریب تهیه شود و قابل دسترسی باشد می‌توان خانواده‌های آسیب دیده را به گروه‌های مردمی وصل کرد و کمک‌های نقدی متمرکزتر باشند.

 

اصرار بعضی برگروه‌ها بر پراکندگی و وسعت دامنه کمک‌ها غلط هست چراکه سبب جزئی شدن و ریز شدن اقلام می‌شود درصورتیکه هر گروه یا مجموعه‌ای تعدادی هرچند اندک را بی احتیاج کند مشکلات کمتر می‌شود.

بازسازی و خرج کردن درون بعضی ساختمان‌های شخصی و دولتی درون بعضی مناطق شهری و بعضی روستاهای واقع درون حریم رودخانه کار غلط و بیهوده ایست.

مقدمات مصوبه دولت ازبرای تامین زمین مجانی سیل زدگان باید هرچه سریعتر فراهم و عنوان شود؛ درون این مسأله اولویت باید با افرادی باشد که الان مسکن ندارند و سیل همه زندگیشان را تخریب کرده هست.

وضع راههای ارتباطی موقت مسیر سیلاب از معمولان تا افرینه، ملاوی و پلدختر خوب نیست و با کمترین بارندگی قطع یا مسدود می‌شوند، هرچند برقراری این مسیر‌ها روستاها و شهرهای محاصره شده را نجات داد و قابل تقدیر هست.

 

ولی ساختن این مسیر‌ها بصورت استاندارد وقت و اعتبار زیادی می‌خواهد و ازبرای جلوگیری از حوادث بعدی باید گارد ریل سمت رودخانه نصب شود و نقاطی هم باید بصورت اورژانسی درون دستور کار قرار گیرند.

درون هر حال امروز شاهد حضور جهادگران، بسیجیان و امدادگران از سراسر ایران درون پلدختر هستیم و این شهر کوچک به جلوه‌ گاهی از مهر ایرانیان بدل شده هست.

انتهای پیام/ق

نگارنده امین احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *