این فرکانس حال ده میلیون معلول را خوب می‌کند

مجله فارس پلاس؛ عطیه اکبری: بلندگوی نخستین رادیوی اینترنتی معلولان ایران درون دستان توانمند ۴ معلول هست، یکی با ۲۰۰ استخوان شکسته، یکی با جسم تحلیل رونده، دیگری با وفادارترین یار دوران جوانی‌اش؛ ویلچر و آن‌یکی با سایه سنگین بیماری‌ام اس. هرکدام کوه دردند ولی عزمشان را جزم کردند ازبرای آوردن حال خوب به زندگی ۱۰ میلیون معلول ایرانی.

دستشان پر هست از خبرهای خوب درون حوزه معلولان، منکر مشکلات معلولان نیستند که هیچ خودشان هم زخم‌خورده کاستی‌ها هستند ولی می‌گویند گوش ما و دیگران پر هست از شنیدن این مشکلات و الان وقتش شده که بلندگو برداریم و حال خوب صدها معلول را هم فریاد بزنیم. حال خوب معلول کارآفرینی که با همه سختی‌ها خط تولید مسیر‌اندازی و ازبرای ده‌ها معلول اشتغال‌زایی کرده هست. می‌گویند صدای پرانرژی معلول نخبه با ۱۲۰ اختراع نباید درون گوش همه بپیچد؟ یا هیجان صدای آن گردشگر معلول که استارت آپ گردشگری را درون ایران مسیر انداخته هست؟ سراغشان رفتیم و حرف‌ها و دغدغه‌های این ۴ معلول را شنیدیم. زندگی هرکدامشان روایتی عجیب دارد که محال هست بشنوی و لب به تحسینشان باز نکنی که درون این وانفسای مشکلات، امید و انگیزه را فراموش نکرده‌اند و با این نشانی radiotavan@ حال ده میلیون معلول را خوب می کنند.

مسیر‌اندازی نخستین رادیو اینترنتی با دستان خالی

با دست‌خالی رادیو اینترنتی معلولان را مسیر‌اندازی کردند. نه استودیو دارند نه حتی یک فضای مشترک. جلسات ایده پردازی‌شان را درون فضای مجازی برگزار می‌کنند و گه‌گداری گوشه دنجی از یک بوستان می‌شود اتاق فکرشان. ابزار کارشان هم گوشی موبایل هست و لپ تاب شخصی، با همان مصاحبه می‌گیرند و صدا ضبط می‌کنند و درون رادیو اینترنتی «توان» منتشر می‌کنند.

بلندگوی جامعه ۱۰ میلیونی معلولان ایران شده‌ایم

جرقه مسیر‌اندازی رادیو «توان» از دورهمی دوستانه ۴ معلول شکل گرفت. «زهرا خان اُف»، ۵۷ ساله یکی از طراحان و بانیان رادیو اینترنتی توان می‌گوید: «درون ایران حدود ۱۰ میلیون معلول زندگی می‌کنند؛ به عبارتی ۱۱ درصد جمعیت ایران را معلولان تشکیل می‌دهند، ده‌ها و شاید صدها موسسه خیریه و NGO وجود دارد که درون حوزه معلولان و خدمت ها‌دهی به آن‌ها فعالیت می‌کنند ولی هیچ موسسه‌ای یا خیریه‌ای نیست که به‌طور خاص ازبرای توان‌افزایی روحی و انگیزه بخشی به معلولان فعالیت کند. مشکلات روحی معلولان رو به افزایش هست. بسیاری از این افراد به دلیل شرایط دشوار جسمانی یا درون خانه حبس شده‌اند یا درون مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان زندگی می‌کنند، یک زندگی نباتی بدون کمترین امید و انگیزه. تا دلتان بخواهد هم کسانی هستند که با تزریق خبرهای بد درون حوزه معلولان حال آن‌ها را بدتر کنند، درون این شرایط بود که ما تصمیم گرفتیم با همه توان و با حداقل امکانات نخستین رادیوی اینترنتی معلولان را مسیر‌اندازی کنیم و صدای همه معلولان ایران شویم و هرروز با اخبار خوب و انرژی‌قسمت حال خودمان و معلولان را خوب می‌کنیم.»

یک درخواست؛ تنها چند دقیقه روی موج رادیو

یک سال و اندیست که نخستین رادیو اینترنتی معلولان درون ایران توسط چند معلول مسیر‌اندازی شده ولی دریغ از یک حمایت یا توجه. با دست‌خالی پیام‌آور خبرهای خوب حوزه معلولان شدند، صدایشان را خیلی‌ها شنیده‌اند. موفقیت‌های جامعه معلولان را فریاد زدند و بی‌مزد و منت جای خالی نهادهای مسئول درون خبررسانی را پرکرده‌اند. با قوت ادامه می‌دهند ولی تنها یک درخواست از مسئولان صدای جمهوری اسلامی ایران دارند و یک‌صدا باهم می‌گویند: «تنها ۱۰ دقیقه روی موج زنده رادیو.» «مهدیه رستگار» به نمایندگی از بانیان نخستین رادیوی اینترنتی معلولان می‌گویند: «ماده‌ها فرکانس رادیویی داریم با برنامه‌های متنوع، از مسئولان می‌خواهیم تنها ۱۰ دقیقه درون هفته را به رادیو توان اختصاص دهند و اجازه دهند که ما معلولان چند دقیقه روی موج رادیو برنامه داشته باشیم. قرار نیست غر بزنیم و گلایه کنیم، امتحانش ضرر ندارد. اطمینان دارم اتفاقات خوبی می‌افتد.»

گفته‌نویسی با ۹۵ درصد معلولیت

«نمی‌توانند بگویند نفستان از جای گرم بلند می‌شود، شما از حال‌وروز معلولان چه خبردارید که بلندگوی اخبار خوب آن‌ها شدید؟ نمی‌توانند بگویند چون ما معلولیم با ده‌ها مشکل ریزودرشت» این جملات را «مهدیه رستگار» می‌گوید. دختر ۳۶ ساله معلولی که هم گوینده رادیو اینترنتی هست و هم گزارشکر و خبرنگار و می‌گوید: «من تنها توانایی حرکت دادن یکی از دستانم را دارم و پاهایم فلج هست. عضله‌هایم تحلیل رفته‌اند و از انجام دادن فعالیت‌های شخصی‌ام عاجز هستم، باید گوشه اتاق می‌نشستم و ازبرای نداشته هایم غصه می‌خوردم؟ از کودکی زمانی متوجه شدم قرار هست همه عمر را با یک بیماری نادر جسمی بگذرانم و هرروز عضله‌هایم بیشتر از قبل تحلیل برود، تصمیم گرفتم زندگی‌ام را طور دیگری رقم بزنم. معلولیت من الان به ۹۵ درصد رسیده هست، گویندگی و خبرنگاری را از سال‌ها قبل شروع کردم، با معلولانی که درون حوزه‌های مختلف به موفقیت رسیدند مصاحبه می‌کردم و همین موضوع سبب شد دایره ارتباطاتم درون دنیای معلولان گسترده شود. علاقه به گویندگی هم چاشنی کار شد و الان با کمک دوستانمان صدای جامعه ۱۰ میلیونی معلولان ایران شدیم.»

قدم بعدی؛ فروشگاه اینترنتی و پایگاه خبر خوب ازبرای ناشنوایان

ذهن گردانندگان رادیو توان پر از ایده‌های بکر هست البته به‌شرط حمایت مردم و مسئولان، «یوسف رستمی» می‌گوید: «قرار هست درون کنار رادیوی اینترنتی، فروشگاه اینترنتی از محصولات تولیدشده توسط معلولان مسیر‌اندازی کنیم. فروش محصولات و کسب درآمد بسیاری از مشکلات معلولان را برطرف می‌کند، قدم بعدی ما مسیر‌اندازی سامانه خبررسانی ازبرای ناشنوایان هست، درون ایران بیش از ۲۰۰ هزار معلول ناشنوا زندگی می‌کنند و بی‌خبر از همه خبرها و اتفاقات خوبی که درون اطرافشان رقم می‌خورد درون غار تنهایی‌شان زندگی می‌کنند. خبرهای صداوسیما ازبرای ناشنوایان محدود هست. ما درون فاز بعدی فعالیت رادیو توان خبرهای خوب را به‌صورت تصویری از طریق کانال‌ها و شبکه‌های مجازی و پایگاه اینترنتی ازبرای ناشنوایان عرضه می‌کنیم.»

 

از تصادف و قطع نخاع تا دانشگاه و طراحی سایت

سال ۸۲ تصادف کردم و ویلچر نشین، قبل از این اتفاق، مکانیک خودروی سنگین بودم ولی خانه‌نشین شده بودم مدتی پس از تصادف به این نتیجه رسیدم که درصورتیکه دست نجنبانم تبدیل به یک آدم افسرده و منزوی می‌شوم ازبرای همین تصمیم گرفتم درسم را ادامه دهم و وارد مرکز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای شدم، درون رشته فناوری اطلاعات درون دانشگاه، مدرک کارشناسی گرفتم و همزمان با تحصیل، شغلی که با شرایط جسمی‌ام جور درمی‌آمد را انتخاب کردم و طراح و پشتیبان سایت‌ها شدم، پروژه‌های کاری می‌گرفتم و دورکاری می‌کردم. این «یوسف رستمی» هست که قصه زندگی‌اش را روایت می‌کند و ادامه می‌دهد: «ما با مشکلاتمان جنگیدیم و خودمان را به اینجا رساندیم. من ایده‌های استارت آپی بسیاری را ازبرای معلولان طراحی کردم، خیلی‌ها هم اکنون معلولان را باور نکرده‌اند، اصلاً انگار نام معلول ویلچر نشین که می‌آید اشک و آه هم کنار این نام قد می‌کشد. همه تلاش من تغییر این تصور غلط بود.»

خداحافظی با ویلچر پس از ۱۵ سال

ترم آخر درون یکی از واحدهای درسی دانشگاه باخانم ۵۰ ساله معلولی هم‌کلاس شدم که به‌سختی با واکر سر کلاس می‌آمد. برایم جالب بود که یک خانم میان‌سال آن‌هم با چنین شرایط جسمی با چه انگیزه‌ای به دانشگاه می‌آید. خانم خان اُف از زنان معلولی هست که باید قصه صبر و مقاومتش را کتاب کرد و خواند. این کنجکاوی منجر به شکل‌گیری دورهمی دوستانه ما شد و از دل این دورهمی ایده رادیوی اینترنتی معلولان شکل گرفت. «زهرا خان اُف» قصه زندگی‌اش را برایمان روایت می‌کند. اینکه درون ۱۷ سالگی فهمید که به ام‌اس مبتلا شده، شوهرش وی را ترک کرد، بیماری پیشرفت کرد و زهرا ۱۵ سال از بهترین روزهای زندگی‌اش را میهمان ویلچر شد ولی بعدازاین همه‌سال تصمیم گرفت روی دوپای خودش بایستد و این اتفاق درون زندگی‌اش افتاد. خان اُف می‌گوید: «باورم نمی‌شد ولی پس از ۱۵ سال ویلچر را کنار گذاشتم، تصمیم گرفتم درسم را ادامه دهم و فصل تازه‌ای را درون زندگی‌ام شروع کنم. الان من و آقای رستمی همراه باهم، علاوه بر پیش بردن کار رادیو اینترنتی، مسئولیت پشتیبانی ۴۰ سایت و پایانه اینترنتی را بر عهده‌داریم.»

پشتیبانی از رادیو اینترنتی با ۲۰۰ استخوان شکسته

 دورهمی دوستانه معلولان خوش‌فکر درون بوستان گفت‌وگو برگزار شد و ما هم شنونده خاطرات فصل‌به‌فصل زندگی بانیان رادیو اینترنتی معلولان بودیم ولی جای «فرزانه حبوطی» خالی بود، معلول خاصی که مسئولیت منتشر شدن و برگزاری فایل‌های صوتی را درون رادیو اینترنتی دارد. فرزانه معلولی هست با ۲۰۰ استخوان شکسته و بیماری نادر که از بدو تولد همراهش بوده، با وی قد کشیده و استخوان‌هایش را شکننده کرده و عضله‌هایش را هرروز ضعیف‌تر از روز گذشته، آن‌قدر که هم اکنون درون ۳۹ سالگی مثل کودکی ۵ ساله آغوش مادر برایش امن‌ترین جای دنیاست، ولی با دستان نحیفش روی ناتوانی را سفید کرده و مقاله‌های تخصصی‌اش درون حوزه معلولان درون قالب یک کتاب منتشرشده هست، شاعر هست و شعرهایش هم درون کسوت کتابی درون کتاب‌فروشی‌ها عرضه‌شده و این روزها هم پشتیبان وب‌سایت‌های انجمن معلولان هست و با به‌روزرسانی تأمین محتوای وب‌سایت‌ها و صفحات و شبکه‌های مجازی افراد و مؤسسات مختلف ازبرای خودش درآمدزایی کرده هست و می‌گوید: «رادیو توان دل‌خوشی این روزهای من هست، ثمره تلاش چند معلول که خودشان دریایی از دردند ولی کم نیاوردند و همراه زندگی تاختند ولی نباختند. با رادیو توان به همه ثابت می‌کنیم درون بدترین شرایط می‌توان مثبت بود، مثبت نگاه کرد و به نتایج مثبت رسید. یافته‌های ما درون رادیو روح زندگی هست.»

 

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *