با استارت آپ های ناجی معلولان آشنا شوید

مجله فارس پلاس؛ عطیه اکبری:آینده اقتصاد ایران با فعالیت رو به رشد استارت آپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان امیدوارکننده هست. این حرف ما نیست؛ کارشناسان معتقدند درون شرایط دشوار اقتصادی این روزهای کشور، کسب‌وکارهای استارت آپی می‌توانند قسمت بزرگی از گردش مالی اقتصادی را به خود اختصاص دهند. این‌طور می‌شود که هر استارت آپ درون هر کجای کشور کورسوی امید هست و بانیان آن شایسته یک دست‌مریزاد جانانه.

ولی الان درون میانه بازار پرهیاهوی استارت آپ ها، چند جوان خوش فکر نه تنها با دغدغه اشتغالزایی و ایجاد درآمد بلکه با حس مسئولیت پذیری اجتماعی تصمیم گرفتند کسب و کاری مسیر بیندازند که به واسطه آن گره از مشکل زندگی ده میلیون معلول ایرانی باز شود و بانی مسیر اندازی استارت آپ های گره گشایی به نام «بهین جا» و «دیجی بریل»  

بهین جا» قرار هست ناجی معلولان جسمی حرکتی شود و «دیجی بریل» واسطه‌ای میان دنیای نابینایان و دنیای خدمت ها آنلاین.  با بانیان مسیر اندازی این استارت آپ ها گفت و گو کردیم.

با «بهین جا» فاتحه انزوای معلولان را بخوانید

تصور کنید یک معلول جسمی- حرکتی تصمیم می‌گیرد از نقطه‌ای درون شمال تهران به نقطه‌ای درون شرق برود. مقصد؛ یکی از مراکز خرید هست. ولی از آنجا که نمی‌داند چه موانعی درون مسیر وجود دارد، نمی‌داند مسیر پیش رو ازبرای معلولان مناسب سازی شده  یا خیر؟ عطای رفتن از این سر شهر به آن سر شهر را به لقایش می‌بخشد و درون خانه می‌ماند. بی اطلاعی معلولان از مسیرهای تعبیه شده و مناسب سازی شده، هزاران معلول جسمی و حرکتی درون ایران را خانه نشین کرده هست.

الان یک جوان خوش فکر با ایده‌ای خلاقانه و مسیر اندازی استارت آپی به نام «بهین جا» عزمش را ازبرای حل این مشکل قدیمی جزم کرده هست. از «بهبود برزین» بانی این استارت آپ می‌پرسیم با اهمیت‌ترین معضل شهری معلولان جسمی-حرکتی چطور قرار هست با یک اپلیکیشن برطرف شود؟ توضیحات وی جالب هست و می‌گوید: «با پلت فرم طراحی شده ما هر معلول قبل از آنکه از درون خانه بیرون رود وارد اپلیکیشن بهین جا می‌شود و روی نقشه، مبدأ و مقصد را معلوم می‌کند. درون مرحله پس  مسیرهای مناسب سازی شده ازبرای معلولان با رنگ آبی و مکان‌های مناسب سازی نشده با رنگ قرمز روی نقشه معلوم شده هست. شهروند معلول با این اطلاعات بهترین و کم دردسرترین مسیر ازبرای رسیدن به مقصد را انتخاب می‌کند.»

مدیران شهری! دعوتید به یک چالش

مطالبه گری و به چالش کشیدن متولیان شهری، وجه تمایز این استارت آپ با استارت آپ های دیگر هست. اینکه چطور یک اپلکیشن از خدمت ها رسانی به کسب و کاری مطالبه گر هم تبدیل می‌شود شنیدنیست؛ «ما ازبرای شناسایی معابر مناسب سازی شده از معلولان و افراد عادی استفاده کردن کردیم.  اپلیکیشن بهین جا دو قسمت دارد. بانک اطلاعات و درخواست. بانک اطلاعات لیستی از مکان‌ها و فضاهای مناسب سازی شده را درون اختیار معلولان قرار می‌دهد و درون قسمت درخواست، افراد دارای معلولیت وارد شده و درون خواست خود ازبرای مناسب سازی یک مکان یا مسیر خاص مطرح می‌کنند. پس از تحقیق درخواست، تیم ارزیاب به نشانی مورد نظر می‌رود و موقعیت جغرافیایی آن را تحقیق می‌کند. به موازات افزایش این درخواست‌ها حس مطالبه گری از مسئولان شهری به وجود می‌آید. ازبرای مثال تصور کنید  شهروند معلولی می‌خواهد به سه مسیر امین حضور برود، ممکن هست درون این مسیر ۳۰ پین قرمز به معنای معبر مناسب سازی نشده درون نقشه معلوم شود. با این اطلاعات دقیق و کاستی‌های موجود یک معلول حق دارد از مسئولان مطالبه کند. درون همه مدت وقت زمانی که مشغول آماده سازی این اپلیکیشن بودیم به صورت ملموس متوجه شدیم چقدر سهم معلولان ما از معابر مناسب سازی شده کم هست و امیدواریم با این این نرم افزار علاوه بر کاهش مشکلات تردد معلولان جسمی حرکتی مسئولان را هم به چالش برطرف کردن موانع تردد دعوت کنیم.»

یک تیر و چند نشان

بی شک درآمدزایی با اهمیت‌ترین اصل درون مسیر اندازی یک استارت آپ هست و سؤال این هست که درآمدزایی ازبرای بانیان این استارت آپ کجای کار هست؟ برزین به این سؤال جواب می‌دهد: «قرار هست حامی مالی داشته باشیم چون وقت طراحی این نرم افزار تنها به درآمدزایی فکر نکردیم. من چندین سال هست به دلیل نوع کارم با معلولان درون ارتباط هستم و از نزدیک مشکلاتشان را رصد کردم. همه سختی‌ها و درگیری‌های زندگی معلولان یک سمت، مشکلات تردد آنها درون شهر هم یک سمت، ازبرای همین تصمیم گرفتم با یک ایده استارت آپی قدمی برایشان بردارم. نتیجه چند ماه مطالعه و تحقیق شد اپلیکیشن «بهین جا»، البته مسیر‌های درآمدزایی درون این نرم افزار کاربردی پیش بینی شده هست. ازبرای مثال رستورانی درون تهران ازبرای ورود معلولان مناسب سازی انجام داده هست، این رستوران درون نرم افزار کاربردی پین می‌شود و معلولان جسمی و حرکتی مشتری‌اش می‌شوند. البته این تنها یک مثال بود. همه مکان‌هایی که ازبرای ورود و استفاده کردن معلولان مناسب سازی شده‌اند درون این اپلیکیشن ثبت نام کرده و بابت این ثبت نام حق عضویت پرداخت می‌کنند. با اپلیکیشن بهین جا معلولی که می‌خواهد ازبرای اوقات فراغت به یک بوستان برود، وارد نرم افزار می‌شود و به صورت آنلاین لیست بوستان‌هایی که ازبرای معلولان مناسب سازی شده را می‌خواند و مکان مورد نظر را انتخاب می‌کند، بوستانی که معابر ورودی‌اش، فضای داخلی و حتی صندلی‌هایش هم مناسب حال معلولان جسمی حرکتی هست. با بانک اطلاعاتی بهین جا انتخاب مراکز خرید مناسب سازی شده ازبرای معلولان و سایر امکانات رفاهی و خدماتی به راحتی انجام می‌شود. معلولان ازبرای استفاده کردن از این خدمت ها حق عضویت ناچیزی پرداخت می‌کنند.»

زنگ ها ازبرای خیران به صدا درون می آید

استارت آپ بهین جا قرار هست به صدای رسای معلولان نابینا و جسمی حرکتی ایران تبدیل شود. قرار هست دست خیران و مسئولیت پذیران اجتماعی را درون دست معلولان بگذارد و زنگ ها را  ازبرای مسئولان و خیران به صدا درون آورد. همه اینها با ایده ای که درون این استارت آپ عملی شده محقق می شود. برزین به «جمع سپاری مالی» درون نرم افزار اشاره می کند؛« جمع سپاری مالی را با یک مثال توضیح می دهم. معبر ورودی خانه یک معلول جسمی-حرکتی احتیاج به مناسب سازی دارد یا اینکه سازمانی یا کاسبی تصمیم می گیرد ورودی ساختمان یا فروشگاهش را ازبرای معلولان مناسب سازی کند ولی خرج این کار و تخصصش را ندارد. این موضوع درون قسمت جمع سپاری مالی که درون بخشی از اپلیکیشن تعبیه شده مطرح می شود. خیران و علاقه مندان می توانند با پرداخت بخشی از خرج به این اتفاق کمک کنند.»

با «دیجی بریل» به دنیای آدم های معمولی وارد شوید   

ترکیب مطالعه و تحقیق روی مهندسی مغز و علوم اعصاب، فارغ التحصیلی مهندسی برق دانشگاه شریف و تحصیل درون رشته پزشکی و یک دنیا دغدغه درون حوزه معلولان زمانی با خلاقیت دانشجوی دهه هفتادی درون طراحی استارت آپ کنار هم قرار بگیرد «دیجی بریل» متولد می‌شود و ناجی ۱۵۰ هزار نابینای کشور می‌شود که محرومند از نعمت دیدن. «مهدی زنگنه» دانشجوی دهه هفتادی رشته پزشکی بال کمک دوستانش کاری کردند کارستان؛ دستگاهی خاص نابینایان طراحی کردند که یک کنترل هوشمند هست، ولی می‌خواهد گریزی باشد ازبرای ورود نابینایان به دنیای آدم‌های معمولی.

آشتی با دنیای خدمت ها آنلاین با یک کنترل

ننخبه دهه هفتادی از جرقه مسیر اندازی استارت آپی می‌گوید که می‌خواهد ۱۵۰ هزار نابینای کشور را با دنیای خدمت ها آنلاین آشتی دهد. زنگنه توضیح می‌دهد: «دو سال قبل درون پروژه تحقیقاتی ساخت عینکی ازبرای نابینایان مشارکت داشتم. طراحی عینک به شکل‌ای بود که یک سنسور کوچک روی دسته آن تعبیه شده بود. سنسور، نزدیک شدن به موانع را از طریق یک هندزفری که به دستگاه متصل بود به فرد نابینا اطلاع می‌داد. مشارکت درون این پروژه، جرقه اختراع یک کنترل هوشند ازبرای نابینایان را درون ذهن من ایجاد کرد. یک کنترل هوشمند که دو کارکرد دارد، اول اینکه قابلیت نصب روی عصای سفید نابینایان را دارد و می‌تواند درون تردد درون شهر از طریق سنسوری که درون آن قرار دارد به نابینایان کمک کند ومهم تر آنکه این قابلیت را دارد که واسطه میان فرد نابینا و اپلیکیشن های کاربردی شود. ماه‌ها مطالعه و تحقیق کردم و پس از آزمون و خطاهای بسیار دستگاه اولیه ساخته شد.

استارت آپ برگزیده

درون حال حاضر نابینایان به دلیل شرایط خاص نمی توانند از نرم افزارها استفاده کردن کنند، ولی طراح و مجری استارت آپ دیجی بریل می گوید:« ازبرای با اهمیت ترین و پر مصرف ترین اپلیکیشن ها کد دستوری خاص آن روی کنترل هوشمند تعریف شده و کنترل هوشمند، واسطه میان معلول نابینا و دنیای اپلیکیشن ها می شود. این روزها نرم افزارهای کاربردی بسیاری از کاربران را از خرید کالاها به صورت حضوری بی احتیاج کرده هست و هر کاربر با چندکلیک می تواند خدمت ها مورد احتیاج را به صورت آنلاین دریافت کند و محصول مورد نظر را جلوی درون خانه تحویل بگیرد. «دیجی بریل» این مانع را از پیش پای حدود ۱۵۰ هزار نابینا بر می دارد. ازبرای مثال فرد نابینایی می خواهد از نرم افزارهای مسافربری درخواست ماشین کند، ما ازبرای این نرم افزار یک کد دستوری سه رقمی تعریف کرده ایم. متقاضی کد دستوری را درون کنترل وارد می کند و کنترل هوشمند به صورت صوتی واسطه میان وی و اپلکیشین مسافربری می شود.» استارت آپ دیجی بریل جزو سه استارت آپ برگزیده رویداد استارت آپی رویش شد. رویدادی ازبرای فعالان اجتماعی جویندگان کسب و کار تازه درون حوزه افراد دارای معلولیت.

 

انتهای پیام/ 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *