تحولات یمن پس از ۵ سال تجاوز+نقشه

خبرگزاری فارس؛ گروه دیگر رسانه ها: آمریکایی‌ها، شماری از کشورهای اروپایی (انگلیس، فرانسه، آلمان و …)، صهیونیست ها و رژیم های مرتجع تحت فرمان آنان درون منطقه از جمله سعودی و امارات ۵ سال هست که درون قالب ائتلاف غربی – عربی – صهیونیستی علیه ملت یمن وارد جنگ شده اند.

اگرچه کشورهای غربی حاضر درون ائتلاف درون سال های گذشته چند میلیارد دلار سلاح به سعودی‌ها و اماراتی‌ها فروختند و سود قابل توجهی به دست آوردند ولی درون مجموع این سوال مطرح می‌شود آنان درون میدان نبرد چه دستاوردی داشتند؟

ائتلاف درون روزهای ابتدایی تجاوز نظامی (فروردین ماه ۹۴) مدعی بود که کمتر از دو ماه به پایتخت خواهد رسید و کار نیروهای ارتش و رزمندگان جبهه مقاومت انصارالله را تمام خواهد کرد ولی ۵ سال از آن وقت گذشته و رسیدن به شهر صنعاء ازبرای آنان به یک آرزو تبدیل شده هست.

نباید فراموش کرد ائتلاف غربی – عربی – صهیونیستی درون ۳ سال ابتدایی جنگ (فروردین سال ۹۴ تا زمستان سال ۹۶) با وجود امکانات بسیار نظامی و مالی به پیروزی میدانی مشهودی دست نیافت و تنها درون چند استان پیشروی کرد و درون ادامه نیز به واسطه خیانت علی عبدالله صالح (رئیس جمهور اسبق یمن) توانست افتضاح به دفعه آمده را تا حدوی جمع کند.

به گفته مشرق، نیروهای علی عبدالله صالح درون اواخر سال ۹۶ با افشای اطلاعات، ایجاد آشوب و درگیری، تخلیه مواضع تحت کنترل و درون آخر پیوستن به ائتلاف، وضعیت میدانی را تا حدودی ازبرای نیروهای یمنی دشوار کردند و نتیجه آن سقوط چند منطقه درون نیمه نخست سال ۹۷ بود.
 

                                                       تحولات میدانی یمن درون سال ۹۶

خیانت نیروهای عبدالله صالح سبب شد موازنه قدرت به خصوص درون نوار ساحلی جنوب غرب یمن تا حدود زیادی تغییر کند و نیروهای ائتلاف غربی – عربی- صهیونیستی درون خط ساحلی استان‌های تعز و الحدیده پیشروی کنند.

نیروهای ائتلاف با توجه به خلأ به وجود آمده درون سال گذشته موفق شدند جنوب، جنوب غرب و قسمت هایی از غرب استان تعز را از کنترل نیروهای یمنی خارج کنند و مساحت تحت اشغال را از حدود ۳۵ درصد به ۵۵ درصد افزایش دهند.

سه راهی راهبردی «الوازعیه»، پایگاه نظامی «خالد»، مناطق «الریبت، وعره، موشیج، الخریب، دارناجی و…» و قسمت هایی از شهر تعز، نقاطی به شمار می آیند که سال گذشته درون استان تعز به اشغال نیروهای ائتلاف درآمدند.

خیانت نیروهای عبدالله صالح مسیر را ازبرای پیشروی ائتلاف غربی – عربی – صهیونیستی درون نوار ساحلی استان الحدیده (محور جنوب و جنوب غرب) باز کرد و مناطق مهمی از جمله «الخوخه و حیس» از کنترل نیروهای یمنی خارج شدند.
 

نیروهای ائتلاف درون ادامه به پیشروی ها درون نوار ساحلی ادامه دادند و با اشغال شهرهای مهمی از جمله «رآس جشه، قاره، جاح، تحیتا، طائف، نخیله» موفق شدند غرب استان الحدیده را به سیطره دربیاورند و خود را به یک قدیمی شهر الحدیده (مرکز استان) برسانند.

اگرچه نیروهای ائتلاف به ورودی های شهر و فرودگاه الحدیده رسیدند ولی نیروهای ارتش و رزمندگان جبهه مقاومت پس از درگیری های سنگین و نفس گیر توانستند آنان را عقب برانند و کنترل وضعیت را درون دست گیرند.

ائتلاف غربی – عربی -صهیونیستی درصدد بود با اشغال شهر و بندر الحدیده ارتباط نیروهای یمنی را با دنیای خارج قطع کند ولی ناکام ماند؛ درون حال حاضر، حدود ۳۰ درصد از مساحت استان الحدیده درون اشغال نیروهای ائتلاف هست.

از سویی دیگر، سال گذشته نیروهای ائتلاف تلاش کردند از فرصت به وجود آمده ازبرای تصرف کامل استان لحج درون جنوب یمن استفاده کردن کنند ولی نتوانستند به این هدف دست یابند؛ قابل ذکر هست بیش از ۹۰ درصد از مساحت این استان درون سال های ابتدایی جنگ به اشغال درآمد.

نیروهای ائتلاف سال گذشته تنها قسمت هایی از شمال استان لحج از جمله «طور الباحه، کرش و الحویمی» را به اشغال درآوردند و نیروهای یمنی با وجود حملات سنگین مانع از پیشروی آنان درون مناطق مهمی مانند «المسیمیر، قبیطه، الحصن و… » شدند.
 

                                                                      عنوان الحربی

قسمت های محدودی از شرق استان البیضاء درون مرکز یمن نیز سال گذشته به اشغال نیروهای ائتلاف درآمد ولی درون ماه های گذشته نیروهای ارتش و رزمندگان جبهه مقاومت موفق شدند ابتکار عمل را درون این استان درون دست گیرند و همه حملات را به طور کامل دفع کنند.

درون حال حاضر، بیش از ۸۰ درصد مساحت استان البیضاء شامل مناطق جنوبی، مرکزی، غربی، شمالی و شرقی از جمله «شهر البیضاء، الرداع، ملاحم، واسط، قزن عطا، خیران، العقله، ناطع، حمره، سوادیه، ذی نائم، میکراس و …» درون کنترل نیروهای ارتش و رزمندگان انصارالله یمن هست.

با وجود خیانت نیروهای عبدالله صالح، ائتلاف غربی – عربی – صهیونیستی درون استان ضالع نیز نتوانست به پیروزی میدانی دست یابد و درون ضد حملات نیروهای یمنی بیش از ۲ هزار کیلومتر مربع از مساحت اشغالی را از دست داد و متحمل خسارت های سنگینی شد.

رسیدن به پشت دروازه های شهر راهبردی «قطعبه» یکی از با اهمیت ترین پیروزی های قابل توجه و مشهود نیروهای یمنی درون استان ضالع محسوب می شود و نیروهای تحت فرمان ائتلاف غربی – عربی – صهیونیستی را به شدت نگران کرده هست.

به گفته مشرق، نیروهای ائتلاف درون سال های گذشته حدود ۴۵ درصد از مساحت استان ضالع را به اشغال درآوردند و ۵۵ درصدد از خاک این استان همچنان درون کنترل رزمندگان انصارالله و نیروهای ارتش یمن هست.
 

تحولات میدانی درون استان مآرب درون یک سال گذشته تغییر خاصی نکرد و نیروهای ائتلاف تنها قسمت های محدودی از جنوب غرب این استان را به اشغال درآوردند و نیروهای یمنی با وجود امکانات کم و حداقلی ولی فداکارهای کم نظیر توانستند مناطق غربی از جمله صرواح را حفظ کنند.

منطقه راهبردی «صرواح» دروازه شرقی ازبرای ورود به استان صنعاء (پایتخت) محسوب می شود و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده هست؛ درون حال حاضر ۷ درصد از مساحت استان مآرب درون کنترل نیروهای یمنی هست.

قابل ذکر هست بیش از ۹۰ درصد مساحت این استان درون سال های ابتدایی جنگ به اشغال درآمد و نیروهای ائتلاف غربی – عربی – صهیونیستی از خلأ به وجود آمده درون سال گذشته نتوانستند استفاده کردن کنند.
 

                                                                         عنوان الحربی

خیانت نیروهای عبدالله صالح تاثیر زیادی بر مسیر تحولات میدانی درون استان صعده نداشت به چه دلیل که آنان درون این محور حضور چشمگیری نداشتند ولی مزدوران رژیم سعودی درون ۱۲ ماه گذشته عملیات هایی را علیه رزمندگان یمنی درون این استان ترتیب دادند.

نیروهای مزدور خاندان آل سعود که اغلب چند ملیتی هستند با حملات گسترده موفق شدند ۳۰ درصد از مساحت قسمت «کتاف و البقع» و مناطقی از قسمت «باقم» را درون شمال شرق و شمال استان صعده به اشغال دربیاورند.

استان صعده درون شمال یمن واقع شده و با استان های نجران، جیزان و عسیر عربستان هم مرز هست و با اهمیت ترین پایگاه نیروهای جبهه مقاومت انصارالله به شمار می آید و درون حال حاضر ۸۵ درصد از مساحت آن درون کنترل نیروهای ارتش و انصارالله هست.

درون استان حجه درون شمال غرب یمن نیز نیروهای ائتلاف درون یک سال گذشته تنها مناطقی از قسمت های «حرض، حیران و میدی» را به اشغال درآوردند و درون مجموع تنها ۱۰ درصد از مساحت این استان را تحت سیطره دارند.
 

                                                  آخرین تحولات میدانی یمن

استان حجه از محور غربی با دریای سرخ، از شمال با استان جیزان عربستان از محور جنوبی با استان الحدیده و المحویت و از محور شرقی با استان عمران هم مرز هست و انتقال نیرو و تجهیزات از صعده به الحدیده از این استان انجام می شود.

به گفته مشرق، تحولات میدانی درون سایر استان های یمن درون یک سال گذشته تغییر قابل توجهی نداشت و نیروهای ارتش و رزمندگان جبهه مقاومت موفق شدند همه حملات را به طور کامل دفع کنند و ابتکار عمل را درون این محور درون دست داشت باشند.

منبع:مشرق نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *