حدادی: حسرتی نسبت به گذشته ندارم/ زمانی رهبری امیدوار هست، ما به چه دلیل ناامید باشیم؟

جلال بابایی – خبرگزاری فارس، با مدال طلایی که درون گیم‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا کسب کرد، با ۴ طلا پر افتخاترین ورزشکار ایران درون این رقابت‌ها شد. رکوردی که شاید تا چند سال دیگر درون اختیار خودش باشد. امسال علاوه بر این افتخار توانست پس از ۱۰ پرتاب‌های خود را به بالای ۶۸ متر برساند و خط و نشانی ازبرای حریفان درون مسابقات جهانی و المپیک بکشد.

احسان حدادی را می‌گوییم، نایب قهرمان المپیک که می‌گوید پس از افتخاراتی که کسب کرد، انتظار نداشت وارد حاشیه شود و درون جذب مربی و اردو به مشکل بخورد.

می‌گوید به عنوان پرافتخارترین ورزشکار خواسته زیادی ازبرای اردو و جذب مربی نداشته و شرایط کشور را می‌داند. حدادی معتقد هست ایران هیچ مشکلی ندارد و تنها باید آروزهای خوب کنیم و با کمک هم و کار بیشتر کشور را بسازیم.

گفت‌‌‌وگوی فارس با حدادی درون آخرین روزهای سال ۹۷ را درون زیر می‌خوانید:

* سال ۹۷ چطور بود؟

خدا را شکر سال خوبی بود و مدال‌های خوبی را کسب کردیم و تنها تک مسابقه‌ای که نتوانستیم نتیجه دلخواهم را بگیرم، فینال دایموند لیگ بود که آن هم به خاطر گیم های آسیایی بود و یک مقدار خسته بودم. سالی بود که توانستم یک دفعه دیگر رکورد ۶۸ متری داشته باشم. ۱۰ سال بود که این رکورد را نزده بودم و خوشحالم که دوباره تکرار کردم. درون دایموند‌لیگ‌ها آخرین باری که جزو سه نفر برتر آمده بودم سال ۲۰۱۴ بود و امسال توانستم به این موفقیت هم برسم. درون مجموع پرتاب‌های خوبی داشتم.

*یعد از چند سال کار با کیم بوخونسف روسی، یک مربی آمریکا پیدا کردی و موفق هم بودی…

نخستین سالی بود که با این مربی کار می‌کردم و طبیعتا زمانی مربی عوض می‌کنید، باید مدتی بگذرد تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید و با سبک کاری وی آشنا شوید، ولی خوشبختانه با مک ویلکینز این اتفاق افتاد و به خاطر همین مُصِر بودم که با وی ادامه دهم. ویلکینز مربی بزرگی هست و کار کردن با وی نتایج خوبی را درون پی دارد.

* درون کنار این موفقیت‌ها درگیر حواشی زیادی هم بودی. از مربی گرفته تا اردو..

همیشه گفته‌ام زمانی قرار هست ما کاری را انجام دهیم به چه دلیل باید سر و صدا کنیم؟ به چه دلیل شلوغ می‌کنیم؟ من که قرار بود آمریکا بروم و تمرین کنم و آخر هم همین اتفاق افتاد، ولی تنها مدتی خودمان را درگیر حواشی کردیم.

* البته این حواشی بیشتر به خاطر مسائل مالی بود و فدراسیون می‌خواست خرج ها کمتر شود..

همه جای دنیا شرایط اقتصادی خراب شده هست. ۱۰ سال هست که دنیا درگیر این مسائل شده و تازه به ایران رسیده هست. من هم ازبرای همین کشور هستم و شرایط اقتصادی را می‌دانم و همه باید تلاش کنیم که وضعیت بهتر شود. متاسفانه خیلی رسم بدی شده که همه می‌گویند اقتصاد خراب شده و امیدی ندارند. به چه دلیل کسی انرژی مثبت نمی‌دهد؟ ۸۰ میلیون هستیم و درصورتیکه همه آرزوی خوب کنند و پشت هم باشند شرایط خوب می‌شود. واقعا دوست نداشتم این اتفاقات بیفتد و مصاحبه‌ها صورت بگیرد، ولی چون می‌دانستم که با این مربی نتیجه می‌گیرم اصرار داشتم که شرایط کار با وی فراهم شود.

 

* ولی می‌گفتند حدادی زیاده خواهی می‌کند؟

چه زیاده خواهی‌ای؟ من چهار طلای گیم‌های آسیایی دارم و نقره المپیک و می‌دانم که شرایط چگونه هست. اسپانسرها پس چه کاره هستند؟ دولت باید کمک کند. مگر ما چند ورزشکار درون این سطح داریم که اردوی خارجی می‌خواهد؟ من که خودم بارها گفتم شرایط را درون داخل کشور فراهم کنید و آن وقت دیگر یک روز هم اردوی خارجی نخواهم داشت. گفتم بیایید درون داخل کشور کمپ پرتاب‌ها بزنیم و من به واسطه اعتباری که دارم مربیان و ورزشکاران مطرح را به ایران می‌آورم. مگر ما ارزآوری نمی‌خواهیم؟ خب این بهترین کاری بود که دوستان هیچ اقدامی برایش انجام ندادند.

* درون کمپ آمریکا شرایط چگونه هست؟

درون این کمپی که ما تمرین می‌کنیم ۲۵۰ ورزشکار آمده‌اند که اغلب چینی هستند و خرج می‌کنند. همین کمپ را ما درون ایران هم می‌توانیم داشته باشیم باور کنید ورزشکاران خارجی زیادی خواهند آمد. همین الان ویلکینز به ورزشکاران چینی گفته هست که باید برویم و درون ایران تمرین کنیم و احتمالا این اتفاق می‌افتد. جزیره کیش بهترین جا ازبرای اردو هست. ورزشکاران خارجی هم بدون ویزا می‌توانند حضور پیدا کنند. به خدا ایران هیچ مشکلی ندارد و تنها باید همه خوب کار کنیم. درصورتیکه هرکسی روزی ۳ ساعت مفید کار کند، ایران گلستان می‌شود. من درصورتیکه نتیجه می‌گیرم، چون حرفه‌ای تمرین می‌کنم. هرکسی کار خود را درست انجام دهد بهترین شرایط را خواهیم داشت.

* پاداش گیم‌های آسیایی هم سر و صدای زیادی داشت…

همین پاداش هم معضل بزرگی شده هست. ورزشکار کلی تمرین کرده و نتیجه گرفته و می‌گویند چون جنگ اقتصادی هست پاداش ها را بعدا پرداخت می‌کنیم. چطور جنگ اقتصادی هست که بعضی آقازاده ها بیشترین سهم را می‌برند؟ قرار بود کمپی درون ایران احداث کنیم، ولی سنگ اندازی کردند و نشد. مقام معظم رهبری خیلی به شرایط کشور امیدوار هست، ولی همه دم از ناامیدی می‌زنند. مشکلات ما به خاطر این هست که درست مدیریت نمی‌شود. متاسفانه نه ازبرای خودمان می‌خواهیم و نه می‌گذاریم که دیگران استفاده کردن کنند. همه دنیا از اسپانسرها ازبرای ورزش استفاده کردن می‌کنند و ما هم درون ایران می‌توانیم این کار را کنیم، ولی کسی راهش را بلد نیست.

* تلخ‌ترین و شیرین ترین لحظاتت درون سال ۹۷ چه بود؟

اتفاقاتی که ازبرای انتخاب مربی و اردو افتاد  واقعا ناراحتم کرد. نتیجه گرفته بودم و چیز زیادی نمی‌خواستم. متاسفانه همه این را می‌دیدند که حدادی به آمریکا رفت. خدا را شاهد می‌گیرم که دوست دارم بیشتر درون ایران باشم ولی زمانی شرایط و امکانات نیست چه کنیم؟ بهترین کمپ ها را می‌توانیم درون داخل ایران بزنیم. همین چینی‌ها از خدایشان هست که به ایران بیایند و تمرین کنند. طلای گیم‌های آسیایی شیرین بود، ولی به دلم نچسبید چون مصدوم بودم و درد داشتم.

* انتظار داشتی پس از این موفقیت‌ها حواشی ایجاد شود؟

واقعا نه. فکر می‌کردم شرایط خیلی خوب می‌شود. ویلکینز پس از قهرمانی آسیا به من گفت که الان دیگر ازبرای المپیک باید آماده شویم، ولی چند ماه را از دست دادیم. همین رکوردهایی که امسال زدم درون المپیک مدال هست.

* درصورتیکه به عقب برگردی کدام غلط را مرتکب نمی‌شوی؟

خیلی غلط نداشته‌ام و درصورتیکه هم بوده ناخواسته بوده هست. درون مجموع حسرتی نسبت به گذشته ندارم.

* الگویت درون ورزش چه کسی هست؟

الگویی ندارم و اصلا دوست نداشتم جای کسی باشم.

* آخرین فیلمی که دیدید چه بود؟

هزارپا را دیدم که حالت طنز داشت. کلا کلیپ‌هایی که مربوط به جنگ می‌شود، را دوست دارم.

 

آخرین کتابی که خواندید؟

کتاب «زبان بدن» بود. البته با توجه به شرایط اردوها خیلی فرصت نمی‌کنم.

* ستاره محبوبت درون سینما چه کسی هست؟

کسی نیست.

* کدام سینِ هفت سین را بیشتر دوست داری؟

سبزه.

* کدام کشور را بیشتر دوست داری ببینی؟

بیشتر کشورهایی که رفتم به خاطر مسابقه و اردو بوده هست، ولی ایران را خیلی ندیده‌ام و دوست دارم فرصتی باشد و کل ایران را بگردم.

* آرزویت چیست؟

طلای المپیک.

* بهترین دعایی که می‌کنی، چیست؟

دعا می کنم که حال دل مردم ایران خوب باشد. شرایط دشوار هست و امیدوارم سال ۹۸ خوب باشد و دولت مردان هم ۲۴ ساعته ازبرای این مردم کار کنند.

*چه صحبت‌هایی درون مورد تحریم ایران درون آمریکا می‌شود؟

مردم‌شان قبول می‌کنند که این کار درست نیست. من همیشه به آنها می‌گویم خودتان کاری را انجام می‌دهید و زمانی بقیه می‌خواهند انجام دهند، می‌گویید بد هست. متاسفانه تبلیغات منفی زیادی علیه ایران می‌شود، ولی ما ایرانی‌ها خیلی باهوش هستیم و درصورتیکه یک مقدار مثبت تر جلو برویم به ۱۰ سال نمی‌کشد که به قویترین کشور از لحاظ اقتصادی تبدیل می‌شویم.

* ویلکینز که مدتی درون ایران بود ازبرای آنها شرایط را توضیح می‌دهد؟

همیشه می‌گوید حضور درون ایران عالی بود و ایران کشور امنی هست. حتی به ورزشکارانی که با وی کار می‌کنند گفته هست باید ازبرای تمرین به ایران بیایید.

* هم اکنون هم درون اردوها آشپزی می‌کنید؟

خیلی دوست دارم، ولی وقت نمی‌کنم.

* درصورتیکه ورزشکار نمی‌شدی چه شغلی را انتخاب می‌کردی؟

تنها ورزش را دوست دارم. هیچ چیزی را تمیزتر از ورزش نمی‌بینم.

* کلا کار اقتصادی انجام ‌می‌دهی؟

وقتش را ندارم.

* نظرت درون مورد کلمات زیر چیست؟

-سجاد مرادی؟

ورزشکار خوب و مربی موفق

– دوومیدانی؟

رشته بی سرپرست

* به چه دلیل بی سرپرست؟

چون کسی به آن اهمت نمی‌دهد و درون جایگاه واقعی خود قرار ندارد.

 

_مجید کیهانی؟

مدیری خوب، عاشق دوومیدانی ولی کم تجربه

_ وزیر ورزش؟

همیشه خندان!

*به عنوان سوال پایانی، سال ۹۸ را چطور می‌بینی؟

قطعا سال خوبی می‌تواند باشد، درصورتیکه آرزوهای خوبی کنیم.

انتهای پیام/س

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *