خرج مصرف برق درون کشورهای مختلف چقدر هست؟

خبرگزاری فارس؛ گروه دیگر رسانه‌ها: تعرفه‌های برق درون کشورهای مختلف با توجه به وضعیت عرضه و تقاضا، زیرساخت‌ها، ویژگی‌های جغرافیایی و… متفاوت هست. درون واقع شرکت‌های برق درون کشورهای مختلف دنیا از روش‌های متفاوتی ازبرای دریافت خرج برق استفاده کردن می‌کنند. به طور مثال بعضی از این شرکت‌ها مصرف‌کنندگان را تشویق به صرفه‌جویی و کاهش سطح مصرف می‌کنند و از همین رو تعرفه‌هایشان هم شامل تخفیف می‌شود.

درون میان کشورهای جهان؛ کشورهای اروپایی از جمله کشورهای توسعه یافته‌ای هستند که خرج برق درون آن‌ها بالاست. شاید تا کنون از ایرانی‌هایی که به اروپا رفت و آمد داشته‌اند شنیده باشید که خرج برق تا چه حد از درآمدشان را صرف خود می‌کند. افرادی که با وجود درآمدهای بالا؛ باز هم ناچار به صرفه جویی بسیار هستند. درون این میان، ایتالیایی‌ها با خرج برق نزدیک به ۷ / ۱۵ سنتی به ازای هر کیلووات‌ساعت، یکی از گران‌ترین برق را درون دنیا دارند.‬ همچنین آلمان با قیمت ۱۵…۲۲ سنت و انگلستان با فروش هر کیلووات ساعت برق به قیمت ۱۴…۱۶ سنت، بیشترین قیمت برق را درون سطح جهان دارند. علاوه‌بر این شهروندان کشور بلژیک، پرتغال و اسپانیا به ترتیب با پرداخت ۱۱…۱۷ سنت، ۱۱…۰۵ سنت و ۱۱…۰۴ سنت به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی درون جایگاه‌های بعدی قرار دارند، این درحالی هست که درون سال ۲۰۱۷ میلادی ساکنان کشور اسلوواکی به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی ۹…۹ سنت و ساکنان آمریکا نیز ۹…۴۳ سنت پرداخت کردند.

تعرفه‌های ثابت یکی از ساده‌ترین نوع قیمت‌گذاری هست، درون این نوع قیمت گذاری مبلغی ثابت به ازای هر کیلووات‌ساعت برق مصرفی دریافت می‌شود. البته مالیات و سایر عوارض به این نرخ نیز افزوده می‌شود. ولی «نرخ طبقه‌ای»، «نرخ وقت استفاده کردن»، «نرخ‌های تقاضا»، «نرخ طبقه‌ای درون وقت استفاده کردن»، «نرخ فصلی (۴ فصل)»، «نرخ آخر هفته یا تعطیلات» از جمله روش‌هایی هست که بابت دریافت خرج برق درون کشورهای توسعه یافته انجام می‌شود. درون ایران ولی قسمت‌های مختلفی مانند خانگی، صنعتی، ساختمان‌های تجاری، نهادهای مذهبی، تجهیزات ورزشی و سلامت عمومی، مساجد و مکان‌های عمومی و کشاورزی تعرفه‌های مختلفی دارند.

این روزها ولی به دلیل شیوع استخراج بیت کوین درون ایران، دولت به فکر تغییری درون تعرفه‌های برق خود افتاده هست. تاجایی که روز گذشته عنوان کرد افرادی که بیت کوین استخراج می‌کنند تعرفه برق‌شان به صورت صادراتی محاسبه می‌شود که چیزی حدود ۷ سنت هست.

گفتنی هست بنابر آماری که سال گذشته منتشر شد، قیمت برق درون ایران نه تنها از کشورهای همسایه بلکه از ۲۰۰ کشور دنیا ارزان‌تر هست.

* منبع: مجله مهر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *