دورهمی درون غار، افطار با شهدا

گروه تفریح و نشاط؛ سمیه دهقان‌زاده: آخر هفته پیش رو آخرین هفته اردیبهشت هست و  پر از مناسبت. از رسیدن به آخر نخستین دهه ماه مبارک رمضان و رحلت حضرت خدیجه (س) گرفته تا روز جهانی خانواده و روز گرامیداشت فردوسی، مناسبت و تقارن هست که ریخته درون دل پنج شنبه و جمعه‌ای که چند قدم بیشتر با ما فاصله ندارد. و می‌دانید حسن این همه یکی شدن چه زمانی بیشتر و جذاب‌تر نمود می‌کند؟ بله درست هست! زمانی که چند ساعتی از این تقارن‌ها را با با هم بودن‌تان پر کنید. درون این میان تعطیلی آخر هفته و ساعات کمتر کاری-درون ماه مبارک- هم دیگر همه چیز را جور کرده و بهانه‌ای نیست. البته می‌دانیم بی‌شک برنامه‌هایی ازبرای این ایام خاص دارید ولی ما هم پیشنهادهایی داریم ازبرای دورهمی‌های رمضانی تان که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود.

 

تالار آبی و این باستان شناسان کوچک

این روزها، کوچک‌های جمع‌تان امتحان‌های‌شان تمام شده و مدام از شما می‌خواهند گردشی و گشت و گذاری ازبرای‌شان تدارک ببینید؟ شما هم دل دل می‌کنید میان پارک و شهربازی کدام را انتخاب کنید که هم بیشتر خوش بگذرد و هم خیلی دشوار نباشد؟ خب به چه دلیل بچه‌های خانواده را به یک مهاجرت معکوس و طبیعت‌گردی خاص دعوت نمی‌کنید؟

می‌گویید کجا؟ همین نزدیکی. کافیست زمانی که کمی سرحال‌تر بودید و قند خون‌تان خیلی پایین نیامده بوده از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر همراه بچه‌ها خود را به میدان شهید باهنر (نیاوران) برسانید و پس از آن به تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران بروید.

 

به تالار آبی که برسید دست‌ساخته‌ها و تجربیات کودکان درون فضای باستان‌شناسی درون قالبی متفاوت پیش روی شماست.

درون اینجا کوچک‌ترهای خانواده می‌توانند درون  توری آموزشی یاد بگیرند چطور می‌توانند زندگی غارنشینی داشته باشند، ساعتی روستانشین شوند، یا اصلا ازبرای خودشان یک پا باستان شناس شوند و از سیر اختراع خط و تمدن‌های ابتدایی تا  درک مفهوم وقت سر دربیاورند.

 

سفری علمی، جذاب و ایمن که احتیاج به طراحی و دشوار‌گیری و پیگیری خاصی ندارد. این مسافرت علمى به صورت کاملا جامع و کامل درون قالب فضاسازی باورپذیر، بچه‌های‌تان را هم وقت به مورخ، طبیعت گرد و روستانشین تبدیل می‌کند و درون آخر با خیال راحت به آغوش گرم شما بازخواهند گشت و مطمئنا تا روزها از تجربه و یادگرفتنی‌های سرگرم‌کننده‌شان با شما حرف می‌زنند. پس تا دیر نشده و تمدید دوباره‌اش به آخر نرسیده بچه‌های‌تان را وارد این تور کنید و اجازه دهید کشف کنند و لذت ببرند.

 

«مردی درون آینه» چشم انتظار شماست

مى‌خواهید درون شب‌ها و روزهاى ماه مبارک رمضان به آرامش روحى برسید و می‌خواهید فراتر از آن را به چشم ببینید؟ خب نمایشی حی و حاضر خواسته دل‌تان را برآورده کرده هست.

 نمایش «مردی درون آینه» که علی سلیمانی کارگردانی‌اش کرده همین چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت، اجرایش را درون تئاتر شهر شروع کرده و قرار هست از مردی به نام حارث ازبرای‌تان حرف بزند.

 

حارثی که  سال‌ها با لجاجت، کینه امام‌علی (ع) را درون دل دارد و درون تمام جنگ‌ها علیه امیرالمؤمنین (ع) جنگیده و هیچگاه دوستدار وی نبوده. حارثی که درون مقابل همه کینه‌توزی‌ها و دشمنی‌ها، درون جواب، مهربانی و شفقت امام علی (ع) را می بیند و بس. درصورتیکه می خواهید بدانید حارث که از دل تاریخ درآمده درون قلب سنگی‌اش درون مقابل موج محبت امیرالمومنین(ع) چه می‌گذرد می‌توانید همگی بدون نگرانی از رده بندی‌های سنی رایج ازبرای نمایش‌ها  خود را قبل از ساعت ۶ و نیم عصر به تالار وحدت برسانید و کمی بیش از یک ساعت به جغرافیا و تاریخی دیگر مسافرت کنید، کنار حارث قدم بزنید، همراه وی طعم محبت های امام علی (ع) را بچشید و شاید همراه حارث حال خوبی را تجربه کنید.

 

پس از آن هم می توانیددر پارک دانشجو، درون راسته چهار مسیر ولیعصر(عج) یا درون امتداد میدان ولیعصر(عج) خود و همراهان هنردوست و روزه‌دارتان را به یک افطاری ساده و خوشمزه دعوت کنید. نمایش و افطار هر دو گوارای وجودتان.

 

افطاری به وقت کهف الشهدا

ولی ممکن هست دلتان کوه و یک هوای پاک و گشت و گذاری متفاوت بخواهد. خب حق دارید پس از یک هفته روزه‌داری درون عین کار و تلاش، بخواهید وقت افطار، درون طبیعت با خانواده دور هم باشید. ولی درصورتیکه دقیقا نمی‌دانید کجا بروید که  هم حال دلتان خوب شود، هم کمی از دود و دم دور باشید و هم شب‌زنده‌ داری کنید، پیشنهاد ما ازبرای شما کهف الشهداست. بله درست خواندید. درون مزار شهدای گمنام ولنجک به روال این چند سال شب زنده‌داری یک ماهه مسیر انداخته‌اند و تک تک ما هم به این شب‌زنده‌دارى دعوتیم.

چطوراست همین آخر هفته دعوت‌شان را قبول کنید و از ساعت ۹شب تا ۳ صبح هرچقدرش را توانستید درون کنار شهدا بمانید و آنجا عبادت کنید و دعاى سحر و ابوحمزه بخوانید. 

البته مهمان شهدا که باشید همه چیز خودش درست می‌شود؛ هم سخنرانان بنام می‌آیند، هم مداحان اهل بیت و صد البته قرائت قرآن که زینت قسمت هر محفلی هست و درون این دورهمی جانانه درون صدر جای دارد‌.

 

پس بیایید درون این ماه که شیطان زندانی هست دم را غنیمت شمارید و با آدم‌های دوست‌داشتنی زندگی‌تان از بزرگراه شهید چمران، میدان تجریش یا پمپ بنزین ولنجک هر کدام که راحت‌تر بودید خود را به کهف الشهدای تهران برسانید و افطار را مهمان شهدا باشید و بگذارید یک نفس هوای پاک سهم تن و روح‌تان شود.

 

اردیبهشت‌تان به سلامت، رمضان‌تان بهشتی

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *