پارگی دیسک کمر در ۳۵ تا ۶۰ سالگی شایع تر است

  نویسنده: مدیر سایت   تاریخ انتشار مطلب :
دیسک کمر

دیسک های بین مهره ای از دو قسمت محیطی (آنولوس که شامل چندین لایه فیبری محکم است) و مرکزی (نوکلئوس که شامل ماده ژلاتینی و بالشتکی مانند است) تشکیل می شود. ماده غالب در نوکلئوس، آب است که با افزایش سن، میزان آب دیسک کاهش یافته و تغییرات نامنظم)دژنراتیو( ایجاد می شود. علاوه بر آن، آنولوس ضعیف شده و فرد را مستعد پارگی و خروج ماده نوکلئوس می کند که به این پدیده، پارگی دیسک می گویند.

این مطلب را دکتر مهران مرادی، متخصص جراحی مغز و اعصاب، بیان کرد و گفت: به دنبال پارگی دیسک، ریشه عصبی مجاور آن تحت فشار قرار گرفته و بر اساس ریشه درگیر در هر سطح از ستون مهره، درد انتشاری در مسیر عصب دهی همان ریشه ایجاد می شود.

وی افزود که پارگی دیسک، در افراد ۳۵ تا ۵۰ سال، شایع تر است.

مردان دو برابر زنان مبتلا به دیسک کمر

به گفته این جراح مغز و اعصاب شاغل در مرکز آموزشی – درمانی شهید رجایی، مردان دو برابر زنان به پارگی دیسک مبتلا می شوند و چاقی، خطر عود دیسک بعد از جراحی را ۱۲ برابر افزایش می دهد. وي ادامه داد: هر چند عواملی مانند: سیگار، فعالیت های شدید و رانندگی، در ایجاد پارگی دیسک مطرح هستند، ولی اصلی ترین عامل در پارگی دیسک، نقص ژنتیکی محتوا دیسک است و آن به این معنا است که ساختار دیسک به صورت ژنتیکی ضعیف بوده و به دنبال فعالیت خاصی، پاره می شود در حالیکه در یک فرد سالم با همان فعالیت، دیسک پاره نخواهد شد.

سابقه خانوادگی در غالب افراد مبتلا به پارگی دیسک

دکتر مرادی گفت: غالب بیماران مبتلا به پارگی دیسک، سابقه خانوادگی مثبت دارند. وی اضافه کرد که علاوه بر آن بسیاری از آنان به طور خود به خود و بدون هیچگونه فعالیتی، دچار پارگی دیسک می شوند که همه این موارد، تأیید کننده نقص ژنتیک به عنوان علت اصلی در پارگی دیسک است.

تنوع درمان غیرجراحی در پارگی دیسک

این جراح مغز و اعصاب، درمان های غیرجراحی را شامل: استراحت مطلق به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت )موثرترین درمان در فاز حاد است و استراحت طولانی تر باعث ضعف عضلانی شده و روند درد را تشدید می کند(، ماساژ یا کمپرس با یخ در ۴۸ ساعت اول) باعث کاهش التهاب و در نتیجه کاهش درد می شود(، داروهای مُسّکن و شل کننده های عضلانی و در صورت ادامه درد، تزیق اِپی دورال )آثار کوتاه مدت دارد و تا سه نوبت در یکسال مجاز است( دانست.

دکتر مرادی اظهار کرد: در تعدادی از بیماران، به دنبال پارگی دیسک، فشار عصبی واضحی وجود ندارد، ولی بیمار از درد شکایت دارد.

وی افزود: در این افراد، ریشه عصبی به محتوای شیمیایی داخل دیسک واکنش حساسیتی نشان داده و باعث درد شده است، بنابر این با مُسّکن یا تزریق استرویید در فضای اِپی دورال، درد بهبود می بابد.

این جراح مغز و اعصاب شاغل در مرکز آموزشی – درمانی شهید رجایی، تصریح کرد: تا ۹۰ درصد بیماران با این درمان ها بهبود می بابند، ولی باید خاطرنشان کرد که پس از بهبودی، درمان تمام نشده و این بیماران باید ورزش های تقویت عضلات کمر و آب درمانی با هدف تقویت عضلات را انجام دهند.

درمان پارگی دیسک به روش جراحی

به گفته دکتر مرادی، دردی که با وجود درمان های مختلف، بیش از دو هفته، هیچ تغییری نکرده باشد؛ هر گونه نقص عصبی )مانند ضعف عضلات یا بی اختیاری ادرار و مدفوع( و ناپایداری ستون فقرات، از جمله مواردی است که نیاز به انجام جراحی دارد.

میزان موفقیت ۸۴ درصدی در جراحی

این جراح مغز و اعصاب، میزان موفقیت عمل جراحی را در بهبود بیماران ۸۴ درصد دانست و گفت: تصور اینکه بیماران پس از عمل جراحی، بهبود نمی یابند، اشتباه است و علت عدم بهبودی پس از عمل، اغلب به دلیل مراجعه دیرهنگام بیمار برای انجام جراحی است. دکتر مرادی با اشاره به اینکه با طولانی شدن زمان درد و علائم، دو مشکل ایجاد می شود؛ عنوان کرد: درد مزمن، اولین مشکل است که منجر به حساس شدن مرکزی در مغز شده و درمان این عارضه، بسیار دشوار است.

وي افزود: مشکل دوم این است که با طولانی شدن علائم، محتوای دیسک به ریشه عصبی چسبندگی پیدا کرده که جدا سازی آن ها از هم باعث ایجاد عارضه بعد از عمل خواهد شد.

دیسک کمر

منبع : هفته نامه خبری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین

زندگی شیرین

برچسب ها : ورزش، کوهنوردی، سلامتی
Tablighat