زاکانی: تختی را شهید کردند/ لاریجانی با تعداد معدودی نماینده میان دو جناح گیم می‌کند

به گفته خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران درون مجلس نهم و عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با حضور درون برنامه اختیاریه، گفت: امروز “قانون از کجا آورده‌ای” و “احیای اصل ۴۹ قانون اساسی” از مسائلی مهمی هست که باید درون کشور اجرایی شود.

وی افزود: باید معلوم شود مسئولان کشور این اموال را از کجا آوردند، احیای اصل ۴۹ قانون اساسی هم که بازگرداندن اموال نامشروع هست، درون سال ۶۳ مجلس عنوان کرده که این مربوط به وقت طاغوت هست.

زاکانی درون جواب به پرسشی درمورد میزان اقبال به اصولگرایی تصریح کرد: اقبال به اصولگرایی کم نیست همه ما هم‌ادبیات نیستیم. اصولگرایی یک طیف هست و خیلی از دوستان این حرف من را قبول ندارند.

وی درون جواب به این سخن مجری که آیا منظورتان این هست که اصولگرایی لیدر ندارد، به چه دلیل که اصلاح طلبان هم طیف‌های مختلفی هستند، ادامه داد: نه منظورم این نیست که اصولگرایی لیدر ندارد. اصلاح‌طلبان طیف‌های مختلف هستند ولی آنها درون اجزا و عناصر خود خیلی یکپارچه و دیکتاتورمابانه حرکت می‌کنند.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان اضافه کرد: اصلاح‌طلبان درون انتخابات با پروتکل می‌آیند و درصورتیکه کسی خطایی کند با آن شخص برخورد می‌کنند ولی درون ادبیات یکسان هستند ولی ما اصولگرایان درون ادبیات خود یکسان نیستیم و زمانی به لیست نگاه می‌کنیم می‌بینیم که بعضی‌ها یک ادبیات و بعضی‌های دیگر ادبیات دیگری دارند؛ بنابراین تناقض و مشکل هست‌. باید با مردم صادقانه صحبت کرد و خود را بر مبنای اصول انقلاب تنظیم کنیم تا به نتیجه برسیم.

زاکانی تاکید کرد: الان اقبال اصولگرایان کم نیست بلکه به اعتقاد من با ادبیات، شرایط و اتفاقاتی که افتاد و مردم فرق عمل و شعار را دیدند، شرایط تغییر کرده هست.

وی درون قسمت دیگری از این برنامه درمورد کمیسیون ویژه برجام که درون مجلس نهم به ریاست وی شکل گرفت هم گفت: کمیسیون برجام به عنوان کمیسیون ویژه شکل گرفت و مسئول سند تحقیق برجام بود و این به نتیجه رسید و ما ۵۰ روز این سند را تحقیق کردیم و گفته آن که پس از ۳ سال درون مجلس خوانده شد مو به مو با آن چیزی که الان اتفاق افتاده واقعیت دارد و ما درون تحقیق آن به حوزه و دانشگاه تکیه کردیم.

نماینده مردم تهران درون مجلس نهم درون جواب این سوال مجری مبنی بر اینکه آیا فکر می‌کنید کسانی که سراغ برجام رفتند این نکات را نمی دانستند، گفت: اینها دو گروه هستند نخست اینکه بعضی از آنها درون پی ایران همراه‌گر نظام سلطه هستند چون تاب آوری و دقت ندارند.

زاکانی درون همین رابطه توضیح داد: این گروه درون پی این هستند که هر چه به آنها دیکته شود، اتفاق بیفتد به عنوان مثال درون سال ۸۳ درون مقدمات برنامه چهارم خیلی صریح عنوان شد که جز با همراهی با آمریکا و اسرائیل مشکل کار، تورم و غیره قابل حل نیست؛ حتی درون حوزه قوانین نیز باید همراهی و به عنوان ارکست جهانی نقش آفرینی کنیم. این دیدگاه سبب می شود که بعضی ها اینگونه بیاندیشند که حتما باید تابع نظر کدخدا باشند و قسمت دوم از سر ندانستن بود.

وی درمورد تصویب سند برجام درون مجلس درون عرض ۲۰ دقیقه هم معتقد بود که آقای لاریجانی (رییس مجلس شورای اسلامی) از قبل تصمیم گرفته بود که این کار را پیش ببرد.

رییس کمیسیون ویژه برجام درون مجلس نهم درون جواب به سوالی بر این اساس که مگر مجلس متکی به یک نفر هست، تصریح کرد: بله؛ مجلس ما یکنفره هست. من از نظر دوستی به آقای لاریجانی علاقه‌مندم ولی منتقد جدی آقای لاریجانی نیز هستیم.

زاکانی افزود: آقای علی لاریجانی تعداد محدودی نماینده دارد و میان دو جناح با این نمایندگان گیم می‌کند؛ به این معنی زمانی می‌خواهد درون مقابل اصلاح‌طلبان رای بیاورد خودش را به اصولگرایان می‌چسباند و زمانی هم خواست آن سه وزیر یا برجام رای بیاورد خود را به اصلاح طلبان می‌چسباند.

وی درون جواب به این سوال که زمانی شما از آقای لاریجانی نقد می‌کنید مردم می‌گویند که یک اصولگرا، اصولگرای دیگر را نقد می‌کند، گفت: من منظورم از انقلاب قبایل اصولگرا و دوم خردادی نیست من می‌گویم دیدگاه امام که همان اسلام ناب هست منشا انقلاب بوده و نسبت به این مکتب یک عده مثل آمریکا و غیره دشمن، یک عده هم که دین را از سیاست جدا می‌دانند، مخالف و ‌ عده دیگر هم رقیب و پیرو هستند.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی اضافه کرد: رقبا کسانی هستند که مکتب امام(ره) را قبول داشته ولی لوازم مکتب امام را قبول ندارند بنابراین این دسته بندی باید پاک شود.

زاکانی گفت: من یکبار درون خصوص آقای لاریجانی صحبتی داشتم که آقای دولت ابادی دادستانی از من شکایت کردند، من نوشتم همه حرف‌های من حق هست چند مورد دیگر که باید می‌گفتم را نگفتم؛ لطفا به دادگاه بفرستید تا درون دادگاه بگویم ولی این حرف‌ها ازبرای شما زشت هست که روز پس پرونده را مختومه عنوان کردند.

وی درون جواب به این سوال که به چه دلیل این شکایت‌هایی که از شما می‌کنند به نتیجه نمی‌رسد، گفت: من سند دارم. حرف بنده درست هست ولی گردن آنها کلفت هست و با آنها برخورد نمی‌شود.

مجری برنامه درون همین رابطه پرسید که درصورتیکه گردن آنها کلفت هست و برخورد نمی‌شود پس به چه دلیل تلاش می‌کنید که زاکانی جواب داد: من نسبت به انقلاب وظیفه دارم.

درون قسمت دیگری از این برنامه، عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی درون جواب به این سوال که چه شد از فضای پهلوانی و کشتی به سیاست رسیدید، گفت: خداوند رحمت کند مرحوم تختی را که واقعا آدم بزرگ و عزیزی بود. پدر من از دوستداران ایشان و از کسانی بود که درون آن ایام به ایشان عشق می‌ورزید و خودشان هم داور کشتی بود.

وی افزود: پدرم ازبرای من از جوانمردی مرحوم تختی تعریف می‌کرد و می گفت از کارخانه سیمان ری یک مستمری و پولی را به مرحوم تختی می‌دادند و ایشان یک فولکس داشت و زمانی به کارخانه سیمان ری می آمد (پدر من هم درون این کارخانه فعالیت می‌کرد) آنقدر مراجعه کننده داشت که کل پول را به آنها می‌داد.

زاکانی ادامه داد: پدرم می‌گفت به مرحوم تختی گفتم شما که همه پول را می دهید به این و آن، پس ازبرای خودتان چه؟ که مرحوم تختی جواب می‌داد: “داش حسین شما به این کارها کاری نداشته باش تنها ببین که مردم نیازمندند”. پدرم می‌گفت این صحبت ایشان ازبرای من خیلی مایه درس، عبرت و ادب شد.

این نماینده سابق مجلس شایعه خودکشی مرحوم تختی را رد و تصریح کرد: من شنیدم که عزیزی اینجا گفته بود که مرحوم تختی خودکشی کرده هست. من از پدرم که هم از نزدیک مرحوم تختی را می‌شناختند و هم درون مراسم تشییع و درغسالخانه میگفت که ایشان را شهید کردند. پدرم پس از انقلاب قریب به سه دهه مسئول برگزارکننده مراسم مرحوم تختی بود. من این را از پدرم می گویم که درون این حرکت بوده هست.

وی درمورد فعالیت ورزشی خود درون رشته کشتی نیز گفت: از ۱۳ سالگی کشتی می‌گرفتم و از کشتی گرفتن لذت می‌بردم. ما کشتی می‌گرفتیم و انقلاب که شد وارد جنگ شدیم و به جبهه رفتیم.

وی درون جواب به این سوال که کشتی گرفتن و ضربه فنی کردن درون سیاست جذاب‌تر هست یا ورزش، تصریح کرد: ما درون سیاست کشتی نمی‌گیریم واقعیت امر این هست که من درون مناظرات و گفت‌و‌گوهای سیاسی تلاش می‌کنم که حقیقت معلوم و حقی ادا شود.

این عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان ادامه داد: ممکن هست من غلط کنم و سمت مقابل بگوید این حرف‌ها غلط بوده و من هم بپذیرم بنابراین اینجا کشتی گرفتن معنا ندارد بلکه حق را پذیرفتن معنا دارد.

زاکانی تاکید کرد: ما باید درون پی حق باشیم لجبازی درون گفت‌و گوهای سیاسی را جزو زشتی‌ها می‌دانم.

وی درون جواب به این سوال که آیا از دوران انقلاب فضای شما فضایی شد که به سیاست نزدیک شوید یا قبل از انقلاب هم احساس داشتید که باید فعالیت انقلابی داشته باشید، خاطرنشان کرد: من اصلا سنم به انقلاب قد نمی‌داد. انقلاب چنین خاستگاهی داشت که این شرایط ایجاد شود. من درون مقطع راهنمایی بودم که انقلاب شد و نخستین دفعه که کپی تصویر امام را دیدم، یک دل نه صد دل، عاشق امام (ره) شدم.

“پس از انقلاب متوجه شدم که خانواده نیز مقلد حضرت امام (ره) هستند ولی بروز سیاسی نداشت. پدرم می‌گفت من درون دوره طاغوت هر دفعه که رای دادم نام الله، محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین (علیهم السلام) را نوشتم و حتی یکبار هم رای ندادم.

زاکانی ادامه داد: با تظاهرات ما وارد گردونه انقلاب شدیم و نخستین تظاهرات ما درون مدرسه بود و از مدرسه به خیابان آمدیم.

این فعال سیاسی درون جواب به این سوال که به چه دلیل درون سال‌های انقلاب جوان‌ها و نوجوان‌ها وارد فعالیت‌های سیاسی می شدند ولی امروز جوانان درون دانشگاه‌ها خیلی نگاه سیاسی ندارند، مثل اینکه سن ورود به سیاست بالا رفته ایت این خوب هست یا بد، گفت: این خیلی بد هست که نوجوانان و جوانان نسبت به مسائل سیاسی کشور بی‌تفاوت شوند ولی آن وقت قبل از انقلاب هم این نبود که از ۱۲ سالگی باشد این درون پرتو انقلاب اسلامی بود.

وی درون جواب به سوال دیگری مبنی بر اینکه درون چند سالگی نماینده مجلس شدید، گفت: من نخستین دوره ای که نماینده مجلس شدم درون سال ۸۲ و درون سن ۳۸ سالگی بود.

این رزمنده دفاع مقدس درمورد رزمندگی خود درون دفاع مقدس، گفت: من ۱۵ ساله بودم که وارد جنگ شدم، و این تصاویری هم که شما نشان دادید مربوط به عملیات والفجر ۸ هست و من اطلاعات عملیات بودم.

زاکانی تاکید کرد: جنگ یک روح و یک جسمی دارد و ما بیشتر درون خصوص جسم جنگ حرف می‌زنیم و درمورد روح جنگ که ایثار، فداکاری، ایمان و خودباوری هست، کمتر بحث می‌شود که باید با این پرداخته شود.

وی درمورد نمرات پایین یکی از کارنامه‌های تحصیلی خود گفت: این کارنامه مربوط به سال چهارم دبیرستان هست و من ترک تحصیل کردم. همه درون این کشور مشکل دارند و من هم بی اشکال نیستم. مشکل من این هست که آن وقت بنده درون سال ۶۱ درون عملیات مسلم بودم و ۲۳ اردیبهشت سال ۶۲ از جنگ آمدم و خردادماه امتحان دادم.

نماینده مردم تهران درون مجلس نهم گفت: دو ایراد به من می‌گیرند؛ نخست اینکه به چه دلیل دو تا تجدیدی درون دیپلم دارم و دومی این هست که به چه دلیل درون دهه هفتاد یک سال مشروط شدم. این دو تا تجدیدی ازبرای جنگ بود و مشروطی من نیز درون دهه هفتاد به این دلیل بود که آن وقت هم همسر و فرزند داشتم و هم کنار درس، کار می‌کردم. به این معنی با اتومبیل مسافرکشی می‌کردم و دلیل این مشروطی هم این بود.

زاکانی درون جواب به این سوال که شما ۴ الی ۵ سال پیش گفته بودید خرج زندگیتان ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزارتومان هست که جنجالی شد، تصریح کرد: ما پزشکان درآمدمان کم نیست و پزشکی هسته ای هم هستم ولی یک ریال هم از پزشکی درآمد خصوصی نداشتم. ولی درصورتیکه می خواستم درآمد داشته باشم مبلغ زیادی می‌شد.

وی افزود: من درون آن مصاحبه با آقای حیدری گفتم که کل خرج زندگی ام ۷۰۰ هزارتومان هست. من زمانی سال ۸۳ وارد مجلس شدم زندگی ام را تغییر ندادم و همان زندگی گذشته را دنبال کردیم و از مجلس هم نه خودرو و نه منزل گرفتم تا زمانی از مجلس بیرون آمدم راحت باشم.

این نماینده سابق مجلس افزود: ۱۵ سال پیش از آقای احمد حیدری پرسیدم که معلمان چقدر حقوق میگیرند که آقای حیدری گفت ماهیانه ۷۵۰ هزارتومان بنابراین من خودم را بر روی فیلد معلمان آوردم.

زاکانی درون جواب به این سوال که الان خودتان را بر روی فیلد کدام قشر آورده‌اید، گفت: من درون حال حاضر ماهیانه ۲ میلیون به خانواده می دهم.

وی درون واکنش به این سوال مجری که آیا نگران نیستید که شاید مردم این صحبت ها را باور نکنند، گفت: اتفاقا آقای حیدری که مجری برنامه بودند هم باورشان نشد چون کارت من دست دوستم آقای حنفی بود از درون که بیرون آمدیم گفتند که باور این حرف خیلی دشوار هست گفتم آقا مجتبی شما ماهیانه چقدر پرداخت می کنید گفت ۷۰۰ هزارتومان. گفتم تحویل بگیر. ما درصورتیکه اینگونه زندگی نکنیم نمی توانیم یقه مفسدان را بگیریم.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان درون جواب به این سوال که شما یقه مفسدان را زیاد می‌گیرید پس به چه دلیل به نتیجه نمی‌رسد گفت، دانشگاه آزاد و پرونده آقای مرتضوی از جمله مقوله هایی هست که به نتیجه رسید؛ ما زمانی دانشگاه آزاد را شروع کردیم آقای جاسبی یک نمادی از حزب اللهی به تمام عیار و اصولگرایی از خود درست کرده بود.

زاکانی افزود: زمانی پرونده دانشگاه آزاد را شروع کردم، گفتم من دنبال اصلاح دانشگاه هستم و به آقای جاسبی گفتم که خودتان این اصلاح را شروع کنید و ریز کارهای فرهنگی، بیلان و درآمدها و عملکردها را بدهید ایشان گفت می‌دهم ولی نداد.

وی افزود: من ۱۳ سوال تنظیم و به ایشان (آقای جاسبی) دادم و ایشان جواب ها را با فاصله یک ماه و خورده ای داد و اشکالات زیادی داشت…دانشگاه آزاد مشکلات زیادی داشت که اکنون بعضی از مشکلات حل شد و بعضی ها خیر.

این نماینده دوره نهم مجلس درون مورد پیگیری‌ها درون خصوص پرونده مرتضوی نیز گفت: من درون مورد قضیه آقای مرتضوی با خودشان ۱۰ الی ۱۲ جلسه گذاشتم یکی از ویژگی‌های من این هست که به هر چه می رسم نخست با خود سمت درون میان می‌گذارم که آقای فلانی چنین مشکلی وجود دارد و سند بده و بگو نیست و یا ما کار خودمان را دنبال می‌کنیم.

زاکانی افزود: ۱۳ جلدی که درون مورد دانشگاه آزاد تهیه کردم نخست ازبرای خود آقای جاسبی فرستادم که تنها به یک جلد جواب دادند و درون اختیار من قرار نداد و به نمایندگان داد و خطاهای زیادی نیز درون آن مشهود بود.

وی گفت: درون مورد آقای مرتضوی بنده دو الی سه نوبت مطلب نوشتم و خدمت مرحوم آقای هاشمی شاهرودی فرستادم که درون دستگاه و دفترشان گم شد و من به ایشان گفتم که ما هرچه خدمت شما می دهم درون دفتر گم می شود بنابراین حکم بگذارید و ما دو دور حکم داشتیم که حکم ما آیت‌الله رییسی، اقای جمشیدی، آقای رحیمی دیوان محاسبات، مسئول دفتر آیت الله آملی لاریجانی و آقای نکونام بودند و ما بندها را بردیم و پیگیری کردیم و یک جلسه هم آقای احمد توکلی حکم ما بودند که پس آقای توکلی قضاوت کردند که حرف حق با من هست و بالاخره به نتیجه رسیدیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *