زندگی درون کدام کشور ارزان‌تر هست؟

مجله فارس پلاس:‌ بسیاری از افرادی که وضعیت کشور را با سایر کشورها مقایسه می‌کنند، از واقعیات اقتصادی حاکم بر کشورهای غربی اطلاع چندانی نداشته و فکر می‌کنند درون صورتی که به این کشورها مهاجرت کنند با یک زندگی رؤیایی روبرو خواهند شد. درون صورتی که واقعیت‌های موجود بسیاری از کشورهایی که مهاجرپذیر هستند مانند آمریکا، استرالیا و فرانسه با بسیاری از این تصورات فاصله دارد.

 

درآمد و خرج زندگی درون آمریکا بیشتر هست یا ایران؟

ازبرای آنکه به میزان فقر و رفاه درون کشورهای مختلف پرداخته شود، باید معیارهای مشخصی را درون این زمینه و براساس پول این کشورها مقایسه کرد. به‌عبارتی، بیش از آنکه صرفا به میزان درآمد یا خرج افراد توجه کنیم باید قدرت خرید پول‌های کشورهای مختلف را ازبرای اقلام اساسی و تقریبا عمومی، با یکدیگر مقایسه کرد.

درون جدول زیر، متوسط درآمد درون کنار قیمت تقریبی بعضی اقلام اساسی درون ۴ کشور مقایسه آورده هست.

*‌ اعداد مربوط به ایران مربوط به سال ۹۶ و خانوارهای شهری هست.

ازبرای مقایسه دقیق‌تر قدرت خرید، می‌توان هر یک از اقلام فوق‌الذکر را به نسبت درآمد سنجید.

همانصورت که ملاحظه می‌شود خرج خرید خانه درون ایران حدود ۱۷۳درصد درآمد و ازبرای کشورهای آمریکا، استرالیا و کانادا به ترتیب ۶۳، ۲۰۲و ۱۰۷درصد هست.

 

خرج زندگی درون آمریکا ۶۶ درصد بیشتر از ایران

ولی نکته جالب توجه مربوط به خرج‌های زندگی درون ۴ کشوری هست که مورد مقایسه قرار گرفته هست. وب سایت نامبیو (numbeo…com) که به صورت تخصصی درون حوزه خرج زندگی فعالیت می‌کند، داده‌های فراوانی را درمورد خرج زندگی مانند خرج پوشاک، حمل و نقل،‌ خرج خوراک، اجاره و خرید مسکن و… از کشورهای مختلف را جمع‌آوری و مقایسه می‌کند.

این وب سایت خرج زندگی درون سه کشور آمریکا،‌ استرالیا و کانادا را به ترتیب ۶۶، ۷۱ و ۵۴درصد بیشتر از ایران و درون رابطه با میزان اجاره‌بهای مسکن نیز به ترتیب ۱۲۶،‌ ۱۰۱ و ۶۵ درصد بیشتر از کشورمان می‌داند.

طبق رتبه بندی وب سایت نامبیو ایران از نظر خرج زندگی درون رتبه ۸۶ جهان قرار دارد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *