ساعت خوش و این تخم‌مرغ‌های رنگی غول‌پیکر

گروه خانواده؛ سمیه دهقان زاده: این روزها که فرودین دورخیز برداشته هست ازبرای رسیدن و نمایش شکوه نو شدن، همه درون پایتخت درون هیاهویی عجیب شب های آخر اسفند را روز می‌کنند و آسمان هم درون این میان سرما و بارانی گاه و بی‌گاه را به تهرانی هدیه می‌دهد که خیلی هم زمستان خشک و خالی طی نشود! این از نوبت آسمان، ولی زمینی‌های مقیم تهران چطورند؟ آخرین آخر هفته سال ۹۷ که قرار نیست برایتان خیلی درون خانه تکانی‌ها خلاصه شود؟ می‌دانم که همگی کمی هم شده به دلخوشی دقیقه نودی با چاشنی دورهمی فکر می‌کنید، پس ما هم درون همفکری خود شریک بدانید و نظری به بسته پیشنهادیمان بیندازید که خالی از لطف نخواهد بود.

 

آخر هفته از قرن هفدهم تا بیستون قدم بزنید

این روزها حرف اول و آخر و کلیدواژه کلی از مکالمات روزمره همه ما، وقت و صد البته کم داشتن و نبود وقت هست، خیلی‌ها دوست دارند فانتزی ساعت برنارد برایشان محقق شود، وقت را متوقف کنند و به کارهایشان برسند، خیلی ها هم ساعت مچی را بند زندگی‌شان می‌دانند و گاهی سوال پیش می آید کی سر و کله این ساعت و شمارش وقت و عمرمان به ما تحمیل شد؟ خوب هست یا بد؟ جواب همه این سوال ها را می‌توانید درون  زعفرانیه تهران، نبش چهارراه پرزین بغدادی درون موزه ساعت یا تماشاگه وقت پیدا کنید.

 

اصلا چه اشکال دارد میان سرشلوغی‌هایتان بروید کمی آب و هوا عوض کنید. پس بیایید باهم برویم موزه گردی.

 

وارد فضای باز موزه که شوید، ماکت انواع ساعت های ابتدایی مثل ساعت های آفتابی، آبی، شنی، سوختی و آبی مکانیکی توجه‌تان را جلب می‌کند و  می‌توانید از نزدیک با شکل و نحوه کارکرد ساعت‌های بسیار قدیمی آشنا شوید. ساعت‌های ابتدایی، مکانیکی وزنه‌ای و کوکی و ساعت‌های قابل حمل (جیبی و مچی) بقیه ساعت هایی‌ست که ذهن کنجکاو شما و همراهان کودک و نوجوان‌تان را قلقلک می‌دهد.

 

این تازه اول ماجراجویی‌تان هست، وارد ساختمان خوش ترکیب  موزه که شوید سیر تکامل انواع ساعت‌های مکانیکی متعلق به قرن هفدهم تا بیستم میلادی پیش چشم‌تان رژه می‌رود ساعت هایی چون ساعت شاهینی، آونگی، رومیزی، دیواری و ایستاده تاریخ را با تلفیق هنرهای مجسمه سازی، میناکاری، معرق و … درون چرخ دنده‌های وقت ازبرای‌تان مجسم می‌کند.

درون طبقه دوم موزه از دیدن ساعت های جیبی سفارشی متعلق به شخصیتهای برجسته تاریخی و سیاسی شگفت زده می شوید. ولی وقت که تنها ساعت نیست گاه‌شماری و تقویم‌نگاری قسمت جذاب‌تر آن هست و شما درون قسمت تقویم‌ها هم با شخصیت‌های برجسته تقویم‌نویسی آشنا می‌شوید و  ماکت قدیمی‌ترین سند تاریخ‌دار ایرانی (کتیبه بیستون) را به چشم می‌بینید. پس از آن هم می‌توانید با هر کدام از عزیزان‌تان که همراهی‌تان کرده، به باغ فردوس که همان نزدیکی هاست بروید و کمی قدم بزنید و حال که تکاپوی عالم و آدم را ازبرای ثبت لحظات دیدید از وقت‌های درون کنار هم بودن بیشتر لذت ببرید.

 

اینجا بوستان گفت‌و‌گو؛ برندها را ارزان بخرید

ولی درصورتیکه «یک دلتان خوش هست» خاصی درون چشمان‌تان موج می‌زند و تنها و تنها پیشنهاد خرید به صرفه و خوب سر حالتان می‌آورد، دست بچه‌ها و اهل و عیال را بگیرید و یک راست به بوستان گفت و‌گوی تهران بروید. آنجا چهاردهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی پیش روی شماست. محصولات متنوع و کارآمدی دارد که سال‌های پیش امتحان‌شان را پس داده‌اند.

این روزها محل دائمی نمایشگاه درون بوستان گفت‌و‌گو تنها یک نمایشگاه نیست بلکه جایی هست که هنرمندی زنان سرپرست خانوار را درون برپایی نمایشگاهی انواع پوشاک و کالا آن هم از نوع با کیفیت به شما یادآوری کند.

 

از۱۰ صبح تا ۱۰شب آخر این هفته فرصت دارید که بروید، ببینید، انتخاب کنید و خرید کنید. درضمن اینجا قیمت برندها اصلا گران نیست و می‌توانید خریدهای‌تان را از برندهای مطرح کشور، با قیمتی مناسب تهیه کنید و خود را از دغدغه خرید و خرج اضافه خلاص کنید. پس تا دیر نشده مسیر بوستان گفت و گو را درون پیش بگیرید. پس هم شاید با توجه به وجه تسمیه پارک دل‌تان خواست، گپی آخر سالی را با خانواده‌تان درون بوستان مسیر بیندازید که آن هم بسیار عالیست و گوارای وجود‌.

 

دعوتید به سرزمین تخم مرغ‌های رنگی

خب موزه‌گردی و خریدتان را که کردید، نوبتی هم باشد کمی سهم چشم‌هاست که لذت ببرند و البته بچه‌های خانواده که از شهر سیاه و دودی تهران دمی رنگارنگی نصیب‌شان شود.

نه دور هست و نه دیر و نه حتی قرار هست خرج‌ای برایش پرداخت کنید، تخم‌مرغ‌های رنگی غول پیکر که چند سالی‌ست تهران را رنگین کمانی می‌کنند این روزها درون ۱۰ نقطه تهران با هنرمندی هنرمندان درون حال تهیه هستند، پس درصورتیکه دل‌تان تنگ بود و خیلی حال و حوصله درون و دیوار یک خانه دیگر را نداشتید می‌توانید خانوادگی‌ یا با دوستان خوش ذوق‌تان از میدان مسیر آهن، چهار مسیر ولیعصر(بوستان دانشجو)، پارک شهر و خانه هنرمندان تا باغ فردوس، بلوار فرحزادی، میدان آزادی، بوستان شهدای منطقه ۱۰، فلکه اول تهرانپارس و باغ‌مسیر امید ( بالاتر از ترمینال خاوران) هر کدام را که خواستید انتخاب کنید و درون جشنواره تخم مرغ‌های رنگی شرکت کنید.

از هنر رنگ و حجم لذت ببرید و کلی تصویر یادگاری را ازبرای آلبوم خصوصی و خانوادگی تان جور کنید، کسی چه می‌داند شاید هم چند ایده گرفتید ازبرای سفره نوروز، به هر حال تنبلی نکنید که هم فال و هم تماشا.

 

حلوا پزونی ازبرای زنده‌ها

می‌دانم که می‌دانید که آپارتمان نشینی کلی از تهرانی‌ها را گرفتار کرده و آداب و رسوم‌های خوب درون بند خانه‌های قوطی کبریتی محدود شده‌اند، ولی حلوای آخر سال را که نمی‌شود فاکتور گرفت. حال درصورتیکه حوصله حتی سلیقه پختن حلوا خیلی با حال و احوال شما جور نیست. چه خوب می‌شود همگی به دیدن بزرگی که هم اکنون سایه‌شان بر سر خانواده هست بروید و به کمک تجربه این بزرگترهای عزیز با پختن حلوا، پخش خیرات یا هر چه می‌توانید یادی از دنیا رفتگان را زنده کنید و هم اینکه زنده‌ها را فراموش نکنید.

 

مایه‌اش آرد و شکر و زعفران و کمی و همت و حوصله هست، درصورتیکه دست به کار شدید ازبرای حلواپزی، بگذارید بچه‌ها آرد را تفت دهند و کمک کنند، عطر حلوا که بلند شود فلسفه پخت و پز حلوای آخر سال تازه جلوه می‌کند، درست هست که ازبرای از دنیا رفته‌گان پخته شده ولی سبب می‌شود دمی زنده‌ها دور هم جمع شوند و قدردانی‌شان به بودن هم بیشتر شود و چه چیز بهتر از این.

 

آخر سال‌تان به خوشی و سلامتی.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *