عشق دهه هفتادی‌‌ها؛ از «اندرزگو» تا «دارخوین»

مجله فارس پلاس؛ عطیه اکبری: پنج سال قبل دو جوان اهل‌دل شمال شهری، چند روز مانده به نیمه شعبان تصمیم گرفتند دل‌هایشان را به صاحب این روز گره بزنند و بانی یک شادباش متفاوت باشند، زمانی یک حدیث ناب از امام موسی کاظم (ع) را با خطی خوش نوشتند و ضمیمه شاخه گلی کردند و بلوار اندرزگوی تهران را ازبرای تقدیم هدیه روز میلاد انتخاب کردند، فکرش را نمی‌کردند مصداق ضرب‌المثل «آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند» باشند. این حدیث؛ «وی از چشم‌ها پنهان هست ولی یادش از دل مؤمنین بیرون نمی‌رود» به دل خیلی‌ها نشست و سرآغاز یک اتفاق مبارک به نام «نفحات» شد.

روزهای عاشقی ازبرای اهل‌بیت درون بلوار اندرزگوی تهران 

پس از نیمه شعبان سال ۹۳ دورهمی جوانان اهل‌دل به لطف اهل‌بیت ازبرای رقم زدن یک حال خوب درون مناسبت‌های مذهبی دیگر تداوم یافت. نام «نفحات» را ازبرای دورهمی شان انتخاب کردند و «نفحات» پس از ۵ سال به زیباترین اتفاق معنوی زندگی صدها جوان تبدیل شد و مسیر زندگی بسیاری از آن‌ها را تغییر داد. الان چند سال هست که این جوان‌ها درون مناسبت‌های مذهبی همه معادلات بلوار اندرزگوی تهران را به هم می‌ریزند و مکانی که به بلوار دور دور جوان‌های مرفه با ماشین‌های آن‌چنانی درون تهران معروف هست، به بلوار عاشقی ازبرای اهل‌بیت تبدیل می‌شود و چه دل‌ها که از نفحات این نسیم هوایی نمی‌شود.

جوانان دهه هفتادی گروه نفحات نه ادعایی دارند نه امکانات خاصی، قبل از مناسبت‌های مذهبی مثل نیمه شعبان، شب‌های قدر، محرم، فاطمیه از طریق اطلاع‌رسانی درون کانال‌های ارتباطی فضای مجازی، فراخوان می‌زنند ازبرای تهیه یک هدیه، قرارشان این هست که هدیه‌شان به رهگذران متفاوت باشد؛ یک تلنگر، یک روایت، یک حدیث، یکدل نوشته با قابی زیبا، جوان‌های اهل‌دل، نقدینگی‌شان را روی‌هم می‌گذارند، درون مسجد و حسینیه‌ای دورهم جمع می‌شوند، ازبرای تهیه مقدمات این شادباش یا عزاداری متفاوت و روز موعود، پاتوقشان بلوار اندرزگو هست. از برکت این دورهمی معنوی الان به‌صورت خودجوش هم خیریه تشکیل داده‌اند ازبرای دستگیری از نیازمندان، هم‌گروه جهادی مسیر انداخته‌اند ازبرای رسیدگی به مردم درون مناطق محروم.

نفحات نیمه شعبان، امسال درون خوزستان می‌وزد

 امروز درون نیمه شعبان، وعده آن‌ها، خوزستان هست، کنار مردم سیل‌زده، بر و بچه‌های گروه نفحات بساط جشن نیمه شعبانشان را به‌جای بلوار اندرزگو به روستاهای سیل‌زده خوزستان بردند، کنار کودکان و نوجوان‌هایی که همه ایران مسحور غیرت و ایستادگی‌شان شدند. امروز نفحاتی‌ها میزبان جشن بزرگ نیمه شعبان درون «دارخوین» اهواز هستند، درون کنار چادرهای سیل‌زدگان.

«سید حسام رایگانی» بانی گروه نفحات می‌گوید: «باید مردم شهرهای سیل‌زده درون شادی جشن نیمه شعبان امسال سهیم می‌شدند. ازبرای همین بی‌خیال بلوار اندرزگو شدیم، فراخوان زدیم تا اعضای گروه، هر چه درون چنته دارند ازبرای مردم سیل‌زده رو کنند، بیشتر از ۳ هزار عضو داریم، همگی جوان. باور می‌کنید زمانی فراخوان زدیم که به کمک ۳۰۰ نفر ازبرای تهیه هدیه کودکان سیل‌زده احتیاج داریم درون کمتر از یک ساعت، ۳۰۰ نفر عنوان آمادگی کردند و دو روز پس حسینیه‌ای درون منطقه یک میزبان حضور پرشور جوانان اهل‌دل بود. پس از آماده کردن هدیه‌ها قرار بود هرکسی یکدل نوشته کوتاه ازبرای امام وقت (عج) بنویسد و آن را ضمیمه هدیه کند. این دل نوشته‌ها امروز به دست سیل‌زدگان رسید.» «امیرحسین مرآتی» با یکی دیگر از اعضای اصلی گروه نفحات که این روزها درون خوزستان هست تماس می‌گیریم تا از حال دل سیل‌زدگان بپرسیم. مرآتی می‌گوید: «برق شادی درون چشمان کودکان سیل‌زده پس از گرفتن هدیه بچه‌های نفحات تماشایی بود. این کودکان روزهای بدی را از سر گذراندند و جشن نیمه شعبان همراه با آتش‌گیم برایشان خاطره‌انگیز شد. با قایق به روستاهایی رفتیم که مسیر زمینی ارتباطی آن‌ها پس از سیل از میان رفته بود. خانه به خانه رفتیم. هدیه‌ها را به دستشان رساندیم و به جشن امروز دعوتشان کردیم.»

نامه محرمانه از سمت امام وقت (عج) ازبرای شما

«قبل از سیل، قرار گذاشته بودیم نیمه شعبان امسال، هدیه‌مان به رهگذران برش‌هایی از نامه امام وقت (عج) به شیخ مفید باشد. قرار بود، روی نامه بنویسیم «محرمانه» تا مخاطب کنجکاو شود، زمانی نامه را باز کرد، ببیند امام وقت (عج) وی را مخاطب قرار داده، چشمش به این جمله بیفتد؛ «درون جریان باش که به خاطر کارهای سازنده و شایسته‌ات نزد ما مقرب هستی و خداوند به مهر و لطف خود، تو را به انجام و تدبیر این کارهای شایسته توفیق ارزانی داشته هست.» قرار بود این نامه یک تلنگر باشد، هر چند سیل، ورق را برگرداند؛ ولی برنامه ما به قوت خود باقی هست، تنها کمی دیرتر.»

این توضیحات را «مصطفی جواهری» می‌دهد. یکی دیگر از جوانان پای‌کار گروه نفحات و ادامه می‌دهد: «از همان روز اول که ازبرای شادباش یا تسلیت مناسبت‌های مذهبی دورهم جمع شدیم بنایمان را بر این گذاشتیم که کاری متفاوت انجام دهیم، کاری فراتر از پخش شیرینی و شربت، اقدامی که تاثیرگزار باشد. ازبرای تحقق هدفمان، چند ماه قبل از مناسبت‌های خاص اتاق فکر تشکیل می‌دهیم. مخاطب اصلی ما نسل جوان‌اند، آن‌هم جوان‌هایی که درون دنیای خودشان سیر می‌کنند و دل‌خوشی‌شان ارابه آهنی زیرپایشان هست و پول پدری‌شان که به‌اصطلاح خودشان با آن جوانی کنند. این جامعه هدف کار ما را دشوار‌تر می‌کند، ولی خدا را شاکریم که توکل به وی و توسل به اهل‌بیت ازبرای به نتیجه رساندن این حرکت ثمربخش بود.»

جوان‌هایی که سربه‌مسیر شدند

می‌پرسیم به چه دلیل نام «نفحات» را ازبرای گروهتان انتخاب کردید؟ جواب بانی گروه به این سؤال شنیدنی هست؛ «حدیثی از پیامبر اکرم (ص) را نقل می‌کند که می‌فرمایند از سوی پروردگار، درون طول عمرتان نسیم‌هایی می‌وزد، پس خود را درون معرض آن‌ها قرار دهید، باشد که نسیمی از آن نفحات به شما بوزد و زان پس هرگز به شقاوت نمی‌افتید. ما از این حدیث الهام گرفتیم و نام نفحات را ازبرای گروهمان انتخاب کردیم.» «سید حسام رایگانی» با زبان دل سخن می‌گوید و ادامه می‌دهد: «مناسبت‌های مذهبی مثل نیمه شعبان، شب‌های قدر، محرم، فاطمیه نسیمی هست که درون میان همه دل‌مشغولی‌ها می‌وزد و ما قدم کوچکی برمی‌داریم و با همراهی جوان‌ها خودمان را درون معرض این نسیم قرار می‌دهیم تا شاید از نفحاتش، هم حال دل ما خوب شود، هم بتوانیم با قدمی که برمی‌داریم تِرکی بر دیوار دل رهگذرانی که غرق درون دنیای روزمرگی‌هایشان شدند بیندازیم. این ترک بر دیوار دل خیلی‌ها افتاده هست.» سید حسام می‌گوید با مسئول گروه خواهران که صحبت کنید خاطره‌های خوبی دارند.

با «زهرا آقاجان» تماس می‌گیریم و وی از اتفاقات ناب گروه نفحات می‌گوید. از دختران جوان دهه هفتادی که به برکت اهل‌بیت و پیوستن به گروه نفحات مسیر زندگی‌شان تغییر کرده هست. وی می‌گوید: «زمانی فراخوان می‌زنیم جوان‌های زیادی ازبرای تهیه هدیه‌ها به جمعمان می‌پیوندند، درون میان آن‌ها جوان‌هایی هستند که کاملاً اتفاقی با گروه ما آشنا شده‌اند و اصلاً مذهبی نیستند. باروی باز درون جمعمان آن‌ها را می‌پذیریم. با حرف نه درون عمل و رفتارمان تلاش می‌کنیم روی آن‌ها تأثیر بگذاریم و این اتفاق افتاده و الان تعدادی از آن‌ها چادری شدند، اهل رفتن به مسجد و خلاصه حسابی تغییر کردند. درون گروه آقایان هم این اتفاق کم نیفتاده هست.»

بازارچه نفحات؛ اشتغال‌زایی به سبک دهه هفتادی‌ها

نفحات و برکت معنوی‌اش جوانان دهه هفتادی را نه‌تنها درون مناسبت‌های مذهبی که درون همه مناسبات زندگی دورهم جمع کرده و اتفاقات جالبی را رقم‌زده هست. «بازارچه نفحات»، یکی از همان اتفاقات هست. این بازارچه ایده جوانان دهه هفتادی ازبرای اشتغال‌زایی و آسیب زدایی از زندگی زنان سرپرست خانوار و مصداق واقعی یک تیر و چند نشان بود. زنان سرپرست خانواری که محصولات خانگی تولید می‌کردند و جایی ازبرای عرضه آن نداشتند به جمع نفحاتی‌ها پیوستند. دختران جوانی که درون بازار پرمخاطره اشتغال، درون رشته‌های هنری دستی بر آتش داشتند، هنر را چاشنی مفاهیم و شعائر مذهبی کردند و محصولات مذهبی متفاوتی با برند نفحات تولید کردند. «زهرا آقاجان» می‌گوید: «زیرزمین خانه پدری یکی از اعضا محل برگزاری بازارچه نفحات هست. خانم‌های سرپرست خانواری که مشکل مالی دارند پای ثابت بازارچه هستند، به آن‌ها غرفه ثابت می‌دهیم و از رهگذر این بازارچه فصلی، محصولان زنان سرپرست خانوار مشتری‌های دائمی پیدا می‌کند و بازار فروش تولیدات آن‌ها رونق می‌گیرد. علاوه برزنان سرپرست خانوار، درون این ۴ سال به‌واسطه برگزاری بازارچه، بسیاری از دختران جوان هم به جرگه کارآفرینان پیوسته‌اند.»

گروه نفحات که جان گرفت، بر و بچه‌های دهه هفتادی که الان جمعشان حسابی جمع شده بود علاوه بر فعالیت‌های مذهبی، به‌صورت خودجوش گروه خیریه مسیر انداختند، سال گذشته هم نخستین مسافرت جهادی گروه نفحات به یکی از استان‌های محروم کرمانشاه انجام شد و آن‌طور که مسئول گروه می‌گوید قرار هست جمع جهادی‌های نفحات درون مناطق سیل‌زده جمع شود.

 

انتهای پیام/ 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *