فضیلت احیای نیمه شعبان | خبرگزاری فارس

حجت‌الاسلام احمد صفاری امروز درون گفت‌وگو با خبرنگار فارس درون اصفهان، به تحقیق سند احیای نیمه شعبان پرداخت و اظهار کرد: درون منابعی که پیرامون فضائل ماه شعبان موجود هست، از جمله کتاب سید ابن طاووس و مفاتیح‌الجنان شیخ عباس قمی، به اهمیت شب نیمه شعبان اشاره و احیا این شب مورد تأکید واقع‌شده هست.

کارشناس مسائل دینی درون ادامه افزود: شب نیمه شعبان، فارغ از ولادت حضرت ولی‌عصر (عج) یک ارزش و فضیلت خاصی دارد که ولادت امام وقت (عج)، مزید بر شرافت و فضیلت این شب شده هست.

وی با اشاره به فضیلت و اعمال شب نیمه شعبان بیان داشت: فضیلت، اهمیت و همچنین احیا و عبادت شب نیمه شعبان درون روایات و منبع ها متعدد شیعه و اهل سنت بیان‌شده هست به‌طوری‌که پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «من شب نیمه شعبان خوابیده بودم که فرشته وحی جبرئیل به نزدم آمد و گفت: ای محمد! آیا درون این شب می‌خوابی؟ گفتم: ای جبرئیل! مگر این شب چه شبی هست؟ جبرئیل گفت: این شب، شب نیمه شعبان هست».

وی درون ادامه تصریح داشت: امام رضا (ع) هم درون روایتی می‌فرماید «امیرالمؤمنین (ع) درون سه شب نمی‌خوابیدند؛ شب بیست و سوم ماه رمضان، شب عید فطر و شب نیمه شعبان، همان شبی که روزی‌ها، اجل‌ها و آنچه درون طول سال اتفاق می‌افتد، معلوم می‌شود».

صفاری خاطرنشان کرد: توصیه‌ها و اعمالی که درون این شب واردشده هست خود نشان از اهمیت، عظمت و شرافت این شب دارد و به همین سبب اعمال بسیاری درون کتاب مفاتیح‌الجنان ازبرای شب نیمه شعبان ذکرشده که یکی از آن‌ها، احیا و شب‌زنده‌داری و همچنین دعای ازبرای ظهور امام وقت (عج) هست، تا بتوانیم به برکت چنین شبی از یاران و دوستداران آن حضرت به هنگام ظهور و البته درون وقت غیبت ایشان باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه درون رابطه با دعای کمیل و شب نیمه شعبان تأکید کرد: دعای کمیل اگرچه بنا به سنت معمول، درون شب‌های جمعه قرائت می‌شود، ولی ویژه این شب هست، هرچند خواندن آن درون شب‌های دیگر نیز بسیار بافضیلت هست به‌طوری‌که کمیل بن زیاد روایت می‌کند «امیرالمؤمنین (ع) شبی درون جمع یاران خود فرمودند «هیچ بنده‌ای نیست که این شب را احیاء دارد و درون آن دعای خضر بخواند، مگر آنکه دعای وی اجابت شود، پس به ایشان گفتم: یا امیرالمؤمنین دعای خضر را به من بیاموز و آنگاه حضرت دعا را انشاء فرمود»؛ و این دعا همان دعایی هست که امروزه آن را بانام «دعای کمیل» می‌شناسیم و شأن ورود آن درون این شب هست.

وی درون ادامه ابراز داشت: بنابراین آنچه گفته شد، این شب، یک شرافت ذاتی دارد به‌طوری‌که میدانیم بعضی از وقت‌ها و مکان‌ها یک شرافت خاصی دارند همچون شب قدر، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و یا بعضی مکان‌ها همچون مکانی که کعبه درون آن واقع‌شده و یا مکان کربلا که برحسب جایگاهی که دارند یک شرافتی به آن‌ها داده‌شده هست و حوادث و اتفاقاتی که درون آن وقت و مکان رخ می‌دهد موجب زیادشدن فضیلت و شرافت آن می‌شود.

استاد حوزه و دانشگاه درون آخر گفت: همچون شب نیمه شعبان که علاوه بر فضیلتی که خود آن شب داشته، میلاد حضرت حجت (ع) هم موجب شرافت و فضیلت بیشتر آن شده هست که این شرافت بیشتر درون روایات متعدد تبیین شده هست.

انتهای پیام/۶۳۱۰۶/م۳۰/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *