قره چای پس از دو دهه رنگ آب به خود دید

به گفته خبرگزاری فارس از قم به نقل از رابطه ها عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به رهاسازی آب از سد الغدیر اظهار کرد: درون حال حاضر آب با دبی ۵۰ مترمکعب درون ثانیه درون رودخانه قره چای جاری شده و پس از دو دهه دشوار و ناگوار، این رودخانه جان تازه ای گرفته هست.

وی افزود: متأسفانه پس از احداث سد الغدیر بر روی رودخانه قره چای درون استان مرکزی، آورد آب این شریان حساس و حیاتی درون استان قم ازبرای دو دهه به صفر مطلق رسیده و اثرات عمیق و نامطلوبی را بر سفره‌های آب منطقه به ویژه دشت جعفریه و دشت شریف آباد برجا گذاشته بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم خاطرنشان کرد: رهاسازی آب سد الغدیر به عنوان حقابه زیست محیطی رودخانه قره چای و دشت مسیله، موجب کاهش شوری و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی شده و بدون تردید نقش بسیار با اهمیت و مؤثری درون احیای زیست بوم منطقه خواهد داشت.

وی بر ضرورت تثبیت و تخصیص حقابه زیست محیطی رودخانه‌ها و تالاب‌های استان قم تأکید کرد و گفت: ازبرای مدیریت و بهبود وضعیت کانون‌های گرد و غبار درون مرکز کشور به ویژه احیای دریاچه نمک، دستگاه‌های اجرایی مسؤول باید برنامه ریزی کنند تا حقابه‌های زیست محیطی استان قم تخصیص داده شود.

انتهای پیام/۲۲۵۸/خ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *