ماجرای یک خودکشی فوتبالی/ آش سوخته بی‌بی‌سی با هیزم پادوهای داخلی

مجله فارس پلاس؛ هفته گذشته خبر کار به خودکشی دختری ۲۹ ساله بنام «سحر خدایاری» مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. درون خبر اولیه گفته شد که وی به دلیل محکومیت حبس ۶ ماهه ازبرای ورود به استادیوم آزادی محکوم شده هست.

بلافاصله دستگاه قضایی این خبر را تکذیب کرد و عنوان نمود هیچ محکومیتی ازبرای نامبرده صادر نشده و صرفا ازبرای وی به دلیل درگیری با ماموران نیروی انتظامی تشکیل پرونده قضایی شده و هم اکنون مراحل رسیدگی به این پرونده تکمیل نشده و طبیعتا حکمی نیز صادر نشده هست.

بعضی رسانه ها دلیل خودکشی این فرد را تنها به ماجرای ممنوعیت ورود بانوان به استادیوم مرتبط دانستند و تلاش کردند سایر ابعاد این قضیه را پنهان کنند. موضوعی که چند صباحی هست جریاناتی از داخل و خارج تلاش می‌کنند این مساله را به عنوان یکی از مطالبات اصلی بانوان ایرانی جا بیندازند.

خواهر سحر ضمن تائید اتهام خواهرش به‌دلیل پوشش نامناسب، درگیری و توهین به ‏مأموران انتظامی، درون تشریح قضیه به روزنامه دولتی شهروند ‏می‌گوید:

«هفته آخر اسفندماه سال ۹۷ بود. گیم استقلال تهران و العین. خواهرم ازبرای دیدن گیم به تهران ‏آمد. پوشش مبدل هم پوشیده بود. کلاه‌گیس آبی و یک پالتوی بلند. زمانی مأموران قصد بازرسی ‏بدنی وی را ازبرای ورود به استادیوم داشتند، وی به آن‌ها می‌گوید که دختر هست تا به وی دست نزنند. ما ‏خانواده مذهبی هستیم. همان‌جا هم مأموران وی را بازداشت می‌کنند. چهارشنبه بود که ما به ‏دادسرای ارشاد رفتیم. بازپرس وثیقه ۵۰‌میلیون تومانی انتخاب کرد. ولی این پول نقد را همراه ‏نداشتیم. فردای آن روز به این معنی پنج‌شنبه پول را به حساب واریز کردیم. ولی کار از کار گذشته بود و ‏خواهرم تا روز شنبه درون زندان بود…روز شنبه وی را با وثیقه آزاد کردیم. تا این‌که چند هفته پس ازبرای گرفتن گوشی موبایلش به دادسرای ارشاد مراجعه کرد. مثل ‏این‌که آن‌جا از کسی شنیده بود که باید ۶ ماهی زندانی شود. ‏البته خواهرم سابقه بیماری و اختلال روانی (دوقطبی) داشت.  چند‌سال پیش دوران دانشجویی یک‌دفعه کار به خودکشی کرد. مدتی هم درون بیمارستان بستری ‏شد. همه مدارک پزشکی‌اش موجود هست. »

 پدر سحر نیز می‌گوید:

«ظهر بود که از بیمارستان به دخترم زنگ زده بودند. دخترم هم موضوع را به من اطلاع داد و با هم به تهران رفتیم. دخترم قبلا سابقه خودکشی داشت. یک دفعه درون دانشگاه کار به خودکشی کرده بود. وی بیماری اعصاب و روان داشت، حالش اصلا خوب نبود، چند سالی قرص و دارو می‌خورد، البته مادرش یواشکی به وی دارو می‌داد، چون خودش معتقد بود که بیماری ندارد. مرتب دارو را درون چایی و نوشیدنی به دخترم می‌داد، ولی از یک‌سال پیش دارو را قطع کرد. دکتر گفته بود زمانی دارو را قطع می‌کنید، باید مواظبش باشید، چون ممکن هست کارهای خطرناک کند. دکتر می‌گفت این داروها ضرر دارد، حتی ممکن هست نابینا شود. مادرش هم می‌ترسید ازبرای همین داروها را قطع کرد.»

وی درون مورد ماجرای حضور دخترش درون استادیوم می‌گوید: «من درصورتیکه می‌دانستم جلوی وی را می‌گرفتم و هیچ وقت اجازه نمی‌دادم به استادیوم برود. نه عقاید من قبول می‌کند نه عرف جامعه که یک دختر میان آن همه مرد درون استادیوم برود، ولی متاسفانه سارا بدون اطلاع ما به آن‌جا رفته بود.»

* موج‌سواری بی‌بی‌سی

ساعاتی پس از منتشر شدن خبر فوت سحر خدایاری درون بیمارستان بلافاصله این رویداد به خط خبری اصلی رسانه های ضد انقلاب تبدیل شد. بی‌بی‌سی فارسی بدون اشاره به اختلالات روحی سحر، به صورت پرحجم تلاش کرد دلیل خودکشی این دختر را ممانعت از حضور وی درون استادیوم جا بزند.

حجم اخبار منتشر شده از سوی بنگاه سخن‌پراکنی بی‌بی‌سی درمورد سحر خدایاری به حدی بالا و نامتعارف بوده که تنها درون روز جاری ۳۵ خبر مرتبط با این موضوع منتشر کرده هست. 

درون داخل نیز عده ای نقش مکمل را گیم کردند. مهناز افشار و علی کریمی مطابق معمول توئیت زدند. معصومه ابتکار و تاجزاده هم که چندی پیش به دلیل سکوتشان درون ماجرای قتل میترا استاد مورد انتقاد کاربران فضای مجازی قرار گرفتند درون حمایت از حقوق زنان وامصیبتا سر دادند. وزیر ارتباطات نیز که معمولا درون موضوعات مختلف درون توئیترش اظهار نظر می‌کند با مطلبی دوپهلو نخودی را بر این آش افزود. البته پروانه سلحشوری نماینده اصلاح طلب مجلس پا را فراتر گذاشت و تلویحا خواستار شورش شد. وی درون مطلبی که رسانه های ضدانقلاب بازنشر دادند نوشت: «به چه دلیل دچار نوعی بی‌تفاوتی شده‌ایم؟ مگر سوختن یک دکه‌دار درون تونس موجب انقلاب نشد؟»

رسانه سلطنتی ملکه انگلیس هم فرصت را غنیمت شمرد و تلاش نمود از این کار تلخ، به زعم خود غائله جدیدی را شروع کند. نسبت دادن خودکشی تاثر برانگیز یک دختر که دارای اختلالات روانی هست به سیاست‌های جمهوری اسلامی و درون پیش گرفتن سیاست دوگانه درون مورد آمار جهانی خودکشی که انگلیس را رکورد دار میزان خودکشی جوانان درون دنیا عنوان می کند بدون آنکه BBC  آن را مرتبط با سیاستهای این کشورش بداند!

تحریک عواطف با استفاده کردن از «قربانیان زن!» موضوعی هست که چندان ازبرای مردم ایران تازگی ندارد. سوژه هایی مانند ترانه موسوی، عاطفه امام، سعید پورآقایی و نمونه هایی نظیر آن که یا اساسا ساختگی بود و یا مانند پروژه ندا آقا سلطان ازبرای محکوم سازی جمهوری اسلامی درون دنیا طراحی و اجرا شده هست.

تحلیلگران معتقدند آرایش تازه رسانه های ضد ایرانی و عوامل داخلی آنها به خوبی نشان می دهد این جریان درون تکاپوی ایجاد ناامنی و تنش درون ماه‌های آینده و روزهای منتهی به انتخابات هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *