نسبی گرایی و زندگی نشاط بخش

  نویسنده: مدیر سایت   تاریخ انتشار مطلب :
نسبی گرایی و زندگی نشاط بخش

نسبی گرایی به این خاطر حائز اهمیت است که باعث آرامش درونی در فرد میشود،

نزاع و دعوی در شرایط ” نسبی گرایی” بسیار کمتر اتفاق می افتد.چرا که نسبی گرایی مؤید این امر است که:

اولا ذهن انسان خطا پذیر است ممکن است هر لحظه دچار اشتباه شود.
دوما اعمال و رفتار دیگران هم غلط و غیر مشروع نمیداند و به انسان های دیگر هم حق ابراز وجود و عقاید و دفاع از خود قائل میشود.هیچ وقت اقتدارگرایانه عمل نمیکند بلکه همواره با منش صلح و مدارا برخورد میکند.این اصل اگر در زندگی مشترک وجود داشته باشد تفاهم تعامل در سطح و کیفیت بالایی اتفاق می افتد.مشکلات هم در یک سازوکار مشترک و منطقی حل و فصل میگردد.

اصلاح و بهبودی در روابط امکان پذیر است بشرطی که هر کدام از طرفین با فرمول نسبی اندیشی آشنایی داشته باشند.در جروبحث های زندگی مشترک به این دلیل به توافق نمی رسند که هرکدام بر مواضع خودشان پافشاری میکنند؛ خود را درست و طرف مقابل را غلط فرض میگیرد.به همین خاطر نسبی اندیشی به ما میگوید نباید مطلق،یک جانبه و حق به جانب قضاوت کنیم و حرف بزنیم. از واژه های هرگز،هیچ وقت،همیشه نباید استفاده کرد.بهتر است از بعضی ،گاهی،حدودی استفاده کرد که بار نسبی دارند. باید جسارت و شجاعت پذیرفتن اشتباهات خود را داشت .

گاهی بجای قضاوت همدیگر،خودمان را بجای طرف مقابل بذاریم.با این فکر زندگی کنیم که؛شاید اشتباه از من باشد ،بیشتر مواظب رفتارها وعملکردهای خودمان باشیم بجای اینکه فرافکنی کنیم و اشتباهات خود را توجیه سازیم.

پذیرش اشتباهات بنظر من نشانه پختگی یک شخصیت است.خود انتقادی اوج درک و بینش و فرهیختگی یک انسان است.افراد ضعیف به هیچ وجه حاضر نیستند اشتباهات خودشان را بپذیرند به همین خاطر سریع عصبانی میشوند و همیشه در رنج و تنش دائمی هستند.همیشه ادعا بسیار میکنند ولی عمل و ثمره ناچیزی دارند. سبک زندگی سالم و لذت بخش محصول افکار پویا وسالم است.باید تاکید کرد که خشونت و نزاع از تعصبات و تفکرات مطلق انگاری(حقانیت مطلق) نشات می گیرد.ما در دنیایی زندگی میکنیم که هیچ کس کامل نیست و هر لحظه ممکن است تلقیات ما اشتباه باشد؛
چون همه چیز در حال تغییر وتحول است،در دنیای متکثر ومتنوع ومتغیر چه لزومی دارد که افکار سفت وسخت داشته باشیم.هر چه متعادل تر فکر وعمل کنیم سهم بیشتری از آرامش خواهیم داشت.

فرافکنی در لغت به معنای “پرتاب کردن به بیرون” و در اصطلاح روانشناسی به معنای نسبت دادن ویژگی های خود به دیگران یا تقصیر را به گردن آن ها انداختن است. آیا تا به حال به این موضوع برخورد کرده اید که در نهایت تعجب ببینید شخصی از یک رفتار معمولی شما شدیداً عصبانی شود و منظوری را به شما نسبت دهد که هرگز نداشته اید. چرا این فرد این ویژگی را به شما تحمیل می کند و خودش می برد و خودش می دوزد و عصبانی و پرخاشگر می شود؟ چون این واقعیتی است که در خودش دیده و تحمل پذیرش آن را ندارد.
تصور کنید شخصی بسیار زودرنج است. وقتی این ویژگی را به او گوشزد می کنند موضع گیری می کند و می گوید این دیگران هستند که با رفتارهای خود موجبات رنجش او را فراهم می آورند. در صورتی که این موضوع که او به طور غیر عادی از رفتار دیگران ناراحت می شود و دائماً در حال قهر و دعوا با اطرافیان است و روابط اجتماعی اش را شدیداً محدود کرده است دلالت بر زودرنجی او دارد.
آیا شما فرافکن هستید؟
• آیا به طور مرتب در حال انتقاد، ایرادگیری، سرزنش و نصیحت کردن دیگران هستید.
• آیا در مقابل رفتارهای افراد واکنش های تند و شدیدی از خود نشان می دهید که حتی خودتان را هم متعجب می کند؟
• آیا وقتی خود یا اطرافیان به عصبانیتتان فکر می کنید دلیل خاصی برای آن نمی یابید؟
در این صورت شما فرافکن هستید. البته فرافکن منفی.
چه باید کرد؟
قدری تامل کنید
چرا خساست یک شخص که مربوط به چهارچوب زندگی خانوادگی اوست باید شما را این قدر عصبانی کند؟ آیا رگه هایی از خساست در درون خود شما هم وجود دارد و شما نمی توانید با آن مقابله کنید و از این موضوع در رنج اید؟ در خلوت خودتان به این موضوع فکر کنید. این جا هیچ کس نیست! ریشه های موضوع را بکاوید و نقطه ضعف خود را بپذیرید. یکی از مشکلاتی که فرافکنی ایجاد می کند این است که شما را از حل نقاط ضعف خود بازمی دارد. بنابراین با تامل کردن و پذیرش عیوب خود می توانید به حل کردنشان بپردازید.
حساسیت های خود را بشناسید
حال که موضوع را دریافتید، دقت کنید و ببینید در چه موضوعاتی فرافکنی منفی می کنید. آیا در طول یک هفته مدام همکارانتان را محکوم می کنید که به شما نسبت حسود بودن می زنند. در این صورت آیا شما واقعاً به موقعیت های دیگران حسادت نمی کنید؟ احتمالاً شما در یک یا چند مورد خاص عادت به فرافکنی منفی دارید که با کمی دقت می توانید آن ها را بشناسید.
از نظر دیگران مطلع شوید
همه می گویند شما انسان عصبی و پرخاشگری هستید اما شما توجیه می کنید که دیگران باعث عصبانیت شما می شوند. اگر در جمع دیگران را توجیه می کنید و نمی توانید اشکال خود را بپذیرید، در خلوت با خود فکر کنید و ببینید آیا بی دلیل است که افراد بی شماری این عیب را متوجه شما می دانند؟ سعی کنید این جسارت را پیدا کنید و از دیگران بپرسید که نقاط ضعف شما را چه می دانند و نکاتی که افراد در آن اتفاق نظر دارند را پیدا کرده و به آن فکر کنید.
فرافکنی مثبت چیست؟
آیا تا به حال شده صداقت یا قدرشناس بودن کسی را تحسین کنید اما ببینید دیگری حرف شما را تکذیب می کند؟ چرا هر کدام از ما افراد را متفاوت می بینیم؟ گویی آن فرد آیینه تمام نمای ماست و ما بخشی از صفات را که در درون خود ما وجود دارد در او می بینیم.
تا به حال پیش آمده که جرئت روبرو شدن با ویژگی های مثبت خود را نداشته باشید؟ اگر فردی را بسیار شجاع یا بسیار صبور می شمارید، احتمالاً این ویژگی در درون خود شما نیز وجود دارد که قادر به دیدن آن در دیگران هستید

اکبر علیپور

زندگی شیرین

برچسب ها : ورزش، کوهنوردی، سلامتی
Tablighat