لطفا به نکات ایمنی زیر توجه کنید

  نویسنده: مدیر سایت   تاریخ انتشار مطلب :
نکات ایمنی

نکات ایمنی: جعبه کمکهای اولیه

در هرخانه باید یک جعبه کمکهای اولیه وجود داشته باشد و حتی وجود آن در یک اتومبیل نیز بسیار ضروری است این جعبه نباید قفل داشته باشد،ولی البته درِ آن باید به خوبی بسته شود.جعبه های قفل دار ابدا مناسب نیستند،چه اغلب به هنگام بروز حادثه،تازه انسان نمیداند کلیدش کجاست.

جعبه کمکهای اولیه باید در محلی باشد که دست بچه ها به آن نرسد تا وسایل درون آن را برندارند.

هرجعبه کمکهای اولیه باید دارای چند عدد باند پارچه ای،مقداری گاز استریل برای پانسمان،لوله ی پلاستیک،چسب زخم،کمی الکل یا محلول بتادین برای ضد عفونی کردن زخم ها،پنبه،قیچی،چند عدد پارچه مثلثی شکل برای بستن آرنج یا ساعد،چند عدد سنجاق قفلی و چند برگ کاغذ سفید باشد و نیز تمام شماره تلفن های مورد نیاز فوری به دیواره ی جعبه متصل شده باشد.سعی کنید هربار که یکی از اشیاء داخل جعبه کمکهای اولیه را بر می دارید،مورد برداشته شده را تامین کنید که به تدریج جعبه بدون وسایل مفید نگردد.

نکات ایمنی: مراقبت از لامپ

معمولا عمر توسط یک لامپ سالم۱۰۰۰ساعت است.و لامپی ک بیش از این عمر کرده باشد ،نورش کم میشود و برق بیشتری مصرف میکند.ولی بسیاری از لامپ ها نیز هنوز به این عمر طبیعی نرسیده چراغ عمرشان کم نور میشود و در دو صورت ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد:

۱-لامپ برق،در کارخانه خوب ساخته نشده باشد

۲-لامپ کثیف شده باشد ک این امر معمولا بر اثر گرد و خاک ناشی از نظافت روزمره اتاقها و گردگیری لوازم منزل صورت میگیرد.

یک لامپ کثیف میتواند ۴۰تا۵۰درصد از روشنایی را از بین ببرد و هدر دهد.زیرا گردوغبار همچون لایه کدری روی لامپ را می پوشاند و مانع از تابش کامل نور آن میشود.بنابراین لامپ شما نیز مانند هر وسیله دیگری در منزل نیاز به مراقبت و نظافت دارند.برای هرچند وقت یک بار لامپها را باز کنید(توجه داشته باشید که قبلا کلید برق را خاموش کرده باشید)و خوب بشویید.اگر در آبی که برای شستن به کار میبرید چند قطره آمونیاک هم بریزید نتیجه بهتری خواهید گرفت(در هر حال توجه داشته باشید که لامپها را با حرکات سریع جا به جا نکنید).

پس از شستن لامپها بلافاصله آنها را به برق نزنید بلکه ابتدا آنها را خوب خشک کنید،و پیش از آنکه آنها را روشن کنید،بگذارید مدتی بمانند تا حرارت اتاق را به خود بگیرند و یا اگر عجله دارید،میتوانید به کمک سشوار ملایم قدری آنها را گرم و سپس روشن کنید.

هنگام بستن لامپها به سرپیچ،سعی کنید به آرامی آنها را تا انتها بپیچانید.نه خیلی سفت و محکم که بعدا برای باز کردن مجدد آنان دچار اشکال شوید و یا سرپیچ کائوچوئی آن را بشکنید و نه خیلی شل که بیش از حد گرم شود ویا با هر تکان مختصر یا وزش بادی خاموش و روشن گردد.

نکات ایمنی: با خطرات گاز آشنا شویم

*شیلنگهای لاستیکی معمولی در برابر مواد نفتی و گازی به سرعت فاسد میشوند.لذا برای اتصال اجاق گاز و سایر وسایلی که استفاده از شیلنگ برای آنها مجاز شناخته شده به سیستم لوله کشی باید از شیلنگهای لاستیکی تقویت شده که مخصوص گاز ساخته شده است استفاده نمود.طول شیلنگهای لاستیکی گاز نباید حداکثر از یک مترونیم بیشتر باشد.استفاده از شیلنگهای طویل برای رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است و از این کار احتراز کنید.

*شیلنگهای گاز نباید به هیچ وجه در معرض حرارت اجاق گاز وسایر وسایل گاز سوز قرار داشته باشند.

*برای محکم کردن شیلنگهای مزبور در انتهای لوله گاز واجاق گاز باید از بست های فلزی استفاده کرد.بدون این بست ها امکان جدا شدن شیلنگ و انتشار گاز خواهد شد.

*بازرسی اتصالات دستگاههای گازسوز ضروری است.

*برای آزمایش نشت گاز،هرگز از شعله کبریت استفاده نگنید.

*از جا به جایی اجاق گازی که به وسیله لوله ثابت به سیستم لوله کشی گاز ساختمان متصل است خودداری کنید.

*توسعه لوله کشی داخلی و اضافه نمودن وسایل گازسوز بدون اطلاع شرکت ملی گاز ممنوع است.

*معایب و نواقص دستگاههای گاز سوز را هرقدر هم که جزئی باشد،جدی بگیرید.

*آبگرمکن و سایر وسایل گاز سوز راهرگز در حمام نصب نکنید.

 

*هر وسیله گاز سوز باید دارای دودکش مجزا و مجهز به کلاهک باشد.

*بخاری باید همواره با شعله آبی بسوزد.

در صورت استشمام گاز:

۱-فورا شیر اصلی گاز را ببندید.

۲-افراد خانواده را از محل آلوده به گاز خارج کنید.

۳-در و پنجره ها را باز کنید.

۴-با تکان دادن حوله پنبه ای مرطوب جریان خروجی هوای آلوده به گاز را تسریع کنید.

در صورت نشت گاز و استشمام بوی آن قبل از هرکاری باید دقت کرد در آن محل هیچگونه آتش کبریت،فندک و امثال آن روشن نشود و همچنین کلیدها و وسایل برقی قطع یا وصل نگردد و به همان حال روشن یا خاموش که هست باقی بماند زیرا شعله یا جرقه حاصله از هریک از عوامل فوق ممکن است باعث انفجار گاز پخش شده گردد.

در چنین مواردی در صورتی که کنتور برق در فضای آلوده به گاز قرار نداشته باشد میتوان برق را از فیوز اصلی قطع کرد.

 

*در اجاق گازهایی که فاقد پیلوت میباشند از باز کردن شیر اجاق گاز قبل از افروختن کبریت خودداری کنید.ابتدا کبریت را آماده و روشن کرده سپس به باز کردن شیر اجاق گاز اقدام کنید.در غبر این صورت در فاصله بین باز کردن شیر و روشن کردن کبریت،گاز در فضای خانه منتشر شده و ممکن است تولید انفجار و آتش سوزی کند.

*در وسایل گاز سوزی که مجهز به پیلوت میباشند،اگر بعد از باز کردن شیرگاز مشعل روشن نشود پیداست که پیلوت یا میزان نیست یا خاموش شده در هرحال باید فورا شیرگاز را بست و به بررسی و رفع علت پرداخت.

*کنجکاوی کودکان و تقلید آنان از کارهای بزرگترها که همواره مسبب بروز حوادث در خانه ها بوده در گاز نیز میتواند فاجعه آفرین باشد.چنانچه نگران بازی کردن فرزندان خردسال خود با وسایل گاز سوز هستید در مواقع عدم استفاده از این وسایل حتما شیر اصلی مصرف آنها را ببندید.

*وسایل گاز سوز را در معرض کوران هوا و جریان باد قرار ندهید.

*از سر رفتن دیگ غذا در روی اجاق گاز جلوگیری کنید.

*قرار گرفتن پرده،لباس،رختخواب،ظروف پلاستیک وسایر اشیای قابل اشتعال در مجاورت گاز میتواند سبب وقوع آتش سوزی در منزل گردد.

لطفا به نکات ایمتی گفته شده توجه کنید… ممنون

منبع :کتاب هنر خانه داری – فاطمه ملکی الیگودرزی‌

زندگی شیرین

برچسب ها : ورزش، کوهنوردی، سلامتی
Tablighat