همه دعوتیم به «عروسی خوبان»

گروه خانواده، نعیمه موحد: رؤیا، رویا هست زمانی راحت دستمان به آن نرسد. رؤیا زمانی شیرین هست که درون آغوشش بگیریم و از ته دل آن را داشته باشیم. رویای زیر یک سقف رفتن با کسی که دوستش داریم، رویای خانه‌ای که سال‌ها ازبرای داشتنش نقشه کشیده‌ایم و رویای لبخند نشاندن روی صورت کسانی که برایمان عزیزند.

ازبرای خیلی‌ها شاید این رویاها راحت و بی‌دردسر به دست بیاید ولی کسانی هم هستند که ازبرای رسیدن به این لبخندها و رویاها پشت موانع مادی گرفتارشده‌اند. الان سفره‌ای پهن‌ شده هست ازبرای کم کردن این موانع مادی. قرار هست درصورتیکه «دستمان می‌رسد یاری کنیم» و لبخند بنشانیم. پس از آن هم همه دعوتیم به عروسی؛ «عروسی خوبان» با شرکت آدم‌های خوبی که هم‌ دست‌شان ازبرای یاری دراز هست و هم دست بقیه را می‌گیرند تا از یاری‌کردن و کمک رساندن جانمانند.

کمپین «عروسی خوبان» درون روزهای پایانی ماه مبارک رمضان کارش را شروع کرده هست. این طرح قرار هست با کمک مراکز مردم‌نهاد و خود مردم تا آخر هفته کرامت گره از مشکلات مادی بعضی از مناطق سیل‌زده و محروم کشور برطرف باز کند.

 آقای صادق صادقی، مسئول کمپین مجازی «عروسی خوبان» درون این گفته درمورد از ایده تا عمل این کار خیر، صحبت کرده هست.

 

هم مراکز خیریه کمک می‌کنند هم مردم

قضیه از شش ماه پیش و شروع به کار «واحد خانواده» درون «بنیاد کرامت» شروع شد. هدف از ایجاد واحد خانواده برداشتن گره‌ها و مشکلات مالی از کار مردم محروم بود. ولی می‌خواستیم این دفعه به روش متفاوتی عمل کنیم تا افراد بیشتری بتوانند از بودجه این نهاد استفاده کردن کنند.

بسیاری از مراکز مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) یا بهزیستی افرادی را به‌طور مستقیم تحت پوشش‌ دارند ولی مراکز مردم نهادی هم هستند که بودجه آن‌چنانی ندارند. تصمیم «بنیاد کرامت» بر این شد که بودجه‌ای که از حق‌التألیف آستان قدس رضوی درون اختیار دارد را به‌ جای پرداخت مستقیم به نیازمندان درون اختیار این نهادهای خیر ولی کم بودجه مثل «حب الرسول درون کوت عبدالله» یا «گروه‌های جهادی دزفول» قرار بدهد تا افراد بیشتری از آن بهره ببرند. این مراکز با تمرکز بر روی مناطق محروم و خواهان مشخصاً روی نیازهای خانواده‌ها کار می‌کنند. ازبرای طرح «عروسی خوبان» هم ۱۲ استان محروم انتخاب شدند که استان‌های سیل‌زده هم جزء آن‌ها هستند.

ولی یک اتفاق دیگر هم این وسط افتاد. آن‌هم دعوت از مردم ازبرای مشارکت درون این امر خیر بود. متولیان واحد خانواده بنیاد کرامت می‌گویند که مشارکت مردمی هم میزان کمک‌ها را وسعت می‌دهد و هم روحیه کمک دهی کار خیر را میان مردم بیشتر از گذشته رواج می‌دهد.

 با مشارکت مردمی وسعت این کار خیر بیشتر شد و اسم «عروسی خوبان» هم ازبرای کمپین مشارکت مردمی انتخاب شد.

 

 رسانه‌ای‌ها پای‌کار هستند

ولی کار کمپین «عروسی خوبان» به همین‌جا محدود نشده هست. آیین رونمایی از این طرح درون یک مراسم شب‌شعر انجام شد. مراسم شب‌شعری با موضوع مدح امام‌رضا (ع) و البته اشعار ترغیبی و اشعار طنز مربوط به ازدواج. درون این مراسم که شاعران آیینی مطرح درون آن شعرخوانی کردند، همزمان از پویش «عروسی خوبان» رونمایی شد.

شاعران پس از این مراسم کمپین را تنها نگذاشتند و درون شبکه‌های اجتماعی مردم را به مشارکت ترغیب کردند. چندین نفر از مجریان شناخته‌شده رسانه‌ای هم با این‌سمت همراهی کردند. طوری که بنیاد برکت شماره‌ حساب واریزی اختصاصی ازبرای آن‌ها درون نظر گرفته هست که هر فرد مشهور رسانه‌ای یا فرهنگی بسته به میزان توان خود به طرح «عروسی خوبان» کمک کند و با استفاده کردن از محبوبیت خود مردم بیشتری را پای‌کار بیاورند. اگرچه تمام مبالغ درون آخر به‌حساب مراکز مردم‌نهاد واریز می‌شود.

طراحان کمپین «عروسی خوبان» معتقدند که با این روش شفافیت و صداقت هم به کارشان اضافه می‌شود.

 

همه دعوتیم به عروسی

 درون طرح «عروسی خوبان» قرار هست به نیت امام رضا (ع) ازبرای ۸۸۸ نفر از خانواده‌های مناطق محروم و سیل‌زده جهیزیه، مراسم عروسی و ودیعه مسکن درون نظر گرفته بشود. سامانه‌ای هم مسیر‌اندازی شده تا از طریق آن کمک‌های مردمی به دست این مراکز مردم‌نهاد برسد. مردم می‌توانند کمک‌های نقدی‌شان را از طریق شماره‌گیری ستاره هفتصد و هشتاد، ستاره هشت هزار وهشتصد و هشتادوهشت؛ مربع، یا از طریق درگاه اینترنتی Fa…bkr…ir به این مراسم عروسی همگانی برسانند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *