کاش پلیس منفعل نمی شد…

مجله فارس‌پلاس ـ محسن مهدیان: امروز درون خبرگزاری فارس تصمیم گرفتیم از مامور ناجا تقدیر کنیم که خبر برخورد ناجا و دستور بازداشت پلیس منتشر شد. طبیعی هست که از این خبر شوکه شویم.
متاسفانه ناجا درون این زمینه منفعل عمل کرد و نتوانست تصمیم درست را بهنگام تشخیص دهد. درون این باره چند نکته حائز اهمیت هست.

یکم؛ مقصر اول
منکر قصور و تقصیرها درون این کلیپ نیستم. ولی مقصر اصلی چه کسی هست؟ پلیس حاضر درون صحنه؟ غلط بزرگی هست؛ مقصر اصلی درون تصویر غائب هست. مامور پلیس اتفاقا رفتار طبیعی از خود نشان داده هست.
بخشی از کلیپ دستگیری یک دزد را هم نشان دهند، روشن هست که درون وهله اول ازبرای مخاطبی که بی‌اطلاع هست، گمراه‌کننده و تاثربرانگیز جلوه کند. کلیپ را باید کامل دید. حداقل مسئولان پلیس نباید به دریافت کلیپ از صفحه شخصی کارمند پمپئو اکتفا کنند!
دستگیرشدگان مست بودند و مواد مخدر مصرف کرده و توهم داشتند. ضمن اینکه روشن هست کل صحنه و سر و صداها نیز برنامه‌ریزی شده کلیپ برداری شده هست. مامور هم ابتدا تذکر داده و پس از اینکه مقاومت و پرخاشگری و سلیطه گری دیده، برخورد کرده هست.
سوال این هست که به چه دلیل پلیس نباید مجهز به تجهیزات نوین الکترونیکی باشد؟ به چه دلیل نباید مجهز به دوربین روی پوشش باشد که امروز کلیپ را کامل ببیند؟

دوم: مقصر دوم و بالاتر
ولی تقصیر تنها محدود و محصور به تجهیزات نیست. سوال این هست که جسارت این خانم درون تعدی به مامور قانون به کدام پشتوانه هست؟ چه اتفاقی افتاده که رفتارهای هنجارشکنانه از متخلفین درون برخورد با پلیس شایع شده هست؟ یک روز راننده لندکروز و یک روز فوتبالیست و یک روز درویش جانی و غیره. این جسارت‌ها را کنار جلسه مهمانی باحضور یک قاتل سیاسی بگذارید.
اصلاح را از این نقطه شروع کنید. بگردید ببینید چه کسی و کسانی تلاش کردند پلیس مظهر اقتدار نباشد؟

سوم؛ مقصر سوم و فراتر
مقصر اصلی مربوط به همین دست تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌هاست. تصمیمات هیجانی و ناتمام و غیرجامع. فرض کنید یک مامور تخلف داشت که نداشت. به چه دلیل باید پلیس ما سطح دعوا را درون یک پارک و آب گیم ببینید؟ آیا مدیران محترم متوجه نیستند این گیم فراتر از آب‌گیم و حجاب و قانون و پلیس و غیره هست و نقشه آشکار فرماندهان و سربازان آشکار و پنهان ضدایرانی ازبرای فشار بیشتر به مردم هست؟ آقای پلیس باید توجه داشته باشد که سطح تصمیم‌گیری‌اش محدود به سازمان ناجا نیست. امروز تصمیم دقیق ناجا تکه های پازل ضدانقلاب را می‌توانست جابجا کند.
انتظار این بود بزرگان پلیس صحنه را دقیق ارزیابی می‌کردند و با همه جزئیات و ابعادش آن را می‌دیدند و پس تصمیم می‌گرفتند. برخورد شتاب‌زده با مامور، نقشه پشت پرده و اصلی آب‌گیم را تکمیل کرده هست؛ کاش درون آب گیم متوقف نمی‌شدند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *