کلاهبرداری تازه با پیامک؛ «همشو بریز فلان حساب!»

به گفته خبرگزاری فارس، جواد جاویدنیا سرپرست فضای مجازی دادستانی کل کشور  بیان داشت: به تازگی شگرد تازه کلاهبرداری از طریق سامانه‌های پیامکی مشاهده شده هست به این صورت که کلاهبردار یکسری پیامک با متن “لطفا همشو به حساب شماره فلان واریز کن ممنون” ازبرای یک بازه‌ای از شماره‌ها بصورت اتفاقی ارسال می‌کند. این یک پیامک فریبنده، توأم با موضوع روانشناسی هست که ازبرای افراد مختلفی ارسال می‌شود.

وی گفت: ممکن هست فردی قصد داشته باشد پولی را از حسابش ازبرای فرد دیگری واریز کند، ازبرای معامله‌ای یا پول امانتی یا مثلاً اقوام و دوستانی که درون مغازه‌ای کارت می‌کشند و منتظر شماره حسابی از صاحب مغازه هستند تا پول را واریز کنند و چون منتظر هستند بعضاً پس از دریافت پیامک ناشناس، مبلغ را واریز می‌کنند و متضرر می‌شوند.

جاویدنیا تصریح کرد: متأسفانه تحقیق نمی‌کنند و با آن شماره تماس نمی‌گیرند تا مطمئن شوند از اینکه این شماره حساب متعلق به همان شخص مورد نظر هست که باید وجه به حسابش واریز کنند یا خیر؛ بنابراین مردم باید درون مورد پیامک‌هایی که مربوط به واریز مبالغ می‌باشد خیلی دقت کنند و حتماً شماره حساب و شماره تماس میان خودشان از قبل معلوم باشد.

معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور افزود: موردی داشته ایم که فردی درون مغازه برادرش مبلغ ۲ میلیون و پانصد هزار تومان کارت می‌کشد و قرار بوده این مبلغ را به حساب بردارش واریز کند که از یک شماره ناشناس ازبرای این شخص پیامک می‌آید که “لطفا مبلغ را به این حساب واریز کن ممنون” و این فرد فکر می‌کند که شاید شماره تماس متعلق به یکی از بستگان بردارش هست و این موضوع را تحقیق نمی‌کند و مبلغ را واریز می‌کند.

جاویدنیا گفت: به مردم توصیه می‌شود شماره ثابت متعلق به بانک که پیامک‌های تراکنش‌ها را ارسال می‌کند را ذخیره کنند که درصورتیکه از شماره دیگر و جدیدی پیامک واصل شد اطمینان حاصل کنند که متعلق به بانک نیست و ضمناً باید به متن پیامک و شماره حساب دقت کنند که واقعا آن پول به حساب خودشان واریز شده هست.

وی افزود: سازوکار بانک‌ها هم باید اصلاح شود و اجازه ندهند هر شماره تلفن همراهی را که افراد ازبرای دریافت پیامک عنوان می‌کنند ثبت شود و مادامی که مالکیت شماره موبایل را ازبرای صاحب حساب احراز نکرده اند نباید این کار را انجام بدهند و درصورتیکه بانک‌ها چنین کاری را انجام دهند آن فردی که از این ناحیه متضرر شده میتواند از آن بانک جبران خسارت درخواست کند.

معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور با اشاره به اینکه درون پیامک‌های بستگان و اقوام هم دقت داشته باشید، گفت: شاید گوشی دزدیدن شده باشد یا اکانتی درون پیام رسان‌ها لو رفته باشد، به عنوان مثال ممکن هست سارق ازبرای افرادی که درون دفترچه تماس یا مخاطبین پیام رسان آن گوشی وجود دارد درخواستی مبنی بر تقاضای مبلغی ارسال کند و بیان کند که الان درون فلان جا هستم و نمی‌توانم جواب بدهم و نمی‌توانم با تلفن صحبت کنم و یک کار با اهمیت و ضروری دارم و یک مبلغ پولی را همین الان سریعاً واریز کنید که درون این موارد درصورتیکه به آن شخص دسترسی ندارید از طریق بستگان تحقیق کنید و بلافاصله به این پیام‌ها اطمینان نکنید تا درون دام کلاهبرداران اینچنینی نیافتید و متضرر نشوید.

* منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *