۱۶ آذرهای به یاد ماندنی

مجله فارس‌‌پلاس: ۱۶ آذر و روز دانشجو طی سال‌های پس از انقلاب همیشه گرامی داشته می‌شده هست و به همین مناسبت نیز برنامه‌هایی درون دانشگاه‌ها برگزار می‌شد. از ابتدای انقلاب تا سال ۷۳ مقامات بلندمرتبه اجرایی به این مناسبت درون دانشگاه‌ها حاضر نمی‌شدند و درون این سال نخستین حضور رئیس‌جمهور درون دانشگاه‌ها رقم خورد. درون ۱۶ آذر ۱۳۷۳ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور وقت، درون اجتماع دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حضور یافت و اظهار داشت «حضور بسیجیان درون دانشگاه‌ها نوید حضور اسلام و انقلاب درون آینده کشور هست.» هاشمی درون این ملاقات تأکید کرد: «دانشجویان بسیجی باید به همگان ثابت کنند که بسیج درون همه صحنه‌ها از جمله صحنه علم و دانش نیز سرآمد هست»[۱] سخنرانی هاشمی بیشتر به سخنرانی درون جمع بسیجیان شبیه بود تا درون جمع دانشجویان و حاشیه‌‌ی خاصی نیز نداشت.

سال ۱۳۸۳؛‌ دانشگاه تهران: سوت زنان روز گذشته؛ فحاشان امروز

نخستین حضور سیدمحمد خاتمی درون دانشگاه‌ها درون سال ۷۷ رقم خورد. وی درون این سال درون دانشگاه صنعتی شریف حاضر شد و پس از شنیدن نظرات دانشجویان به ارائه نظرات خود پرداخت.

خاتمی درون سال ۷۸ نیز درون دانشگاه علم و صنعت حاضر شد و از رابطه ایران و آمریکا گفت. وی درمورد رابطه خاص ما با آمریکا و وجود دیوار بلند بی‌اعتمادی میان دو کشور، با اشاره به بعضی خیانت‌های آمریکا درون حق مردم ایران از جمله کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ گفت: «زمانی ما می‌گوییم میان ما و آمریکا دیوار بلند بی‌اعتمادی هست، شعار نمی‌دهیم. ملت ایران احساس می‌کند از ۲۸ مرداد ۳۲ تا پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکایی‌ها بر سرنوشت ما مسلط بودند و آیا این ملت حق ندارد خسارات وارده و تحقیرها و توهین‌های روا داشته شده درون این مدت وقت را ناشی از سیاست‌های آمریکا بداند؟… مسئله دشمنی ما با آمریکا نیست، بلکه با اهمیت‌تر از آن یک فلسفه و دیدگاه هست که این ملت ذلت را نمی‌پذیرد و اساس رابطه ها میان ملت ها را احترام متقابل می‌داند.»

 

ولی جنجالی‌ترین سخنرانی خاتمی درون روز دانشجو مربوط به آذرماه سال ۸۳ خاتمی درون دانشگاه تهران هست که آخرین حضور وی درون قامت ریاست جمهوری درون دانشگاه‌ها بود. عده‌ای که زمانی خاتمی را مهره‌ی خود ازبرای تغییر نظام می‌دانستند و تلاش داشتند تا وی را بدین امر سوق دهند و امروز درون اهداف خود کاملاً ناامید شده بودند و دیگر زمانی ازبرای آنان وجود نداشت، دست به انتقادات شدید و تهمت‌پراکنی علیه خاتمی زدند. برهم زدن سخنرانی رئیس جمهور از نخستین اهداف این گروه بود.

خاتمی درون این مراسم، سخنرانی کوتاهی درمورد ۱۶ آذر و ماندگاری آن انجام داد و بیشتر وقت جلسه به سوال و جواب گذشت. آثار و نشانه‌های اعتراض عده‌ای از حامیان روز گذشته خاتمی از همان شروع جلسه به چشم می‌خورد، ولی خاتمی تلاش کرد تا بدون توجه به هیاهوهای این عده به سخنرانی خود ادامه دهد و فضا را آرام کند.

از آنجا که ازبرای سخنرانی رئیس جمهور سالن نسبتاً کوچکی را نسبت به جمعیت استقبال کنندگان پیش بینی کرده بودند، درون حین سخنرانی، هجوم دانشجویانی که بیرون سالن بودند سبب شکسته شدن شیشه‌های درب سالن گردید که سبب شد عده ای از دانشجو به زحمت وارد سالن شوند. این اتفاق خود هیجاناتی را بوجود آورد.

پس از سخنان نماینده بعضی از تشکل‌های دانشجویی، عده‌ای از دانشجویان فریاد زدند «‌مرگ بر دیکتاتور- خاتمی؛ تو به ما پشت کردی» که خاتمی جواب داد: نه هم اکنون رویم به سمت شماست. خاتمی ادامه داد: باید دموکراسی را قبول داشته باشیم. تنها دیکتاتورها هستند که غیر خودشان را قبول ندارند… ما باید عقاید مختلف یکدیگر را تحمل کنیم.» که عده‌ای شعار دادند: «باز دروغ، باز دروغ». رئیس جمهور با متانت گفت: «درصورتیکه بنای شما بر این هست که من حرف نزنم من پا می‌شوم و می‌روم. درصورتیکه به من حق می‌دهید که حرف بزنم لطفاً ساکت باشید و هرکس نمی‌خواهد برود بیرون تا کسان دیگر بیایند داخل». خاتمی همچنین گفت: «الان نوبت من هست»؛ عده‌ای شعار دادند «مزخرف، مزخرف». خاتمی گفت: «انشاءالله پس از من کسانی خواهند آمد که خوب عمل خواهند کرد.»

زمانی که خاتمی گفت من اولاً شهادت روشنفکری‌ام را بدهم؛ عده ای شروع کردند به هو کردن خاتمی که درون این وقت خاتمی نیز به این اهانت‌ها واکنش نشان داد و با عصبانیت گفت: «این خلاف مصالح دیگران و روش دموکراتیک هست. چند نفری هستند که هو می‌کنند. کاری نکنید که بگویم بیرونتان کنند. آدم باشید. آدم‌هایی که تحمل دیگران را ندارند خدا نکند به قدرت برسند. درون همه چیز انحراف ایجاد کردید الان آمدید اینجا نمی‌خواهید که ما حرف بزنیم.»[۲]

دولت احمدی‌نژاد؛ آتش زدن تصویر رئیس جمهور

ولی درون دولت محمود احمدی‌نژاد دومین سال، جنجالی‌ترین روز دانشجو درون دانشگاه امیرکبیر برگزار شد. احمدی نژاد توجه ویژه‌ای به قشر دانشجو داشت، ولی بعضی از دانشجویان اصلاح‌طلب به رفتارهای احمد‌ی‌نژاد اعتراض کردند و تلاش درون برهم زدن سخنرانی وی داشتند. درون این جلسه دامنه توهین‌ها، هیاهوها و جنجال‌ها به مراتب از سخنرانی‌های خاتمی بیشتر و شدیدتر بود.

درون این مراسم درون حالی که اکثریت دانشجویان درون مخالفت با تعدادی از کسانی که قصد داشتند نظم جلسه را برهم بزنند، شعار می‌دادند «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» احمدی‌نژاد گفت: «شعار همه دانشجویان و افتخار آن‌ها این هست که دیکتاتوری را درون هر لباسی می‌شناسد و سرکوب می‌کند و امروز هم بزرگ‌ترین دیکتاتوری آمریکا هست که پوشش حقوق بشر بر تن کرده هست… دانشجویان آگاه ما درون همه صحنه‌ها خواهند ایستاد.»

عده‌ای از دانشجویان اخلال گر با همهمه مانع از رسیدن سخنان رئیس‌جمهور به گوش سایرین می‌شدند که رئیس‌جمهور به آن‌ها گفت: «شما به اندازه کافی حرف زدید و شعار دادید، ولی الان وقت آن رسیده که حرف برادر کوچک خود را که از دانشگاه ازبرای برپایی عدالت قیام کرده، بشنوید.»

 

درون قسمت دیگری از سخنرانی احمدی نژاد همان تعدادی که از ابتدا قصد برهم زدن جلسه را با سردادن شعارهای تشنج آفرین داشتند، شروع به آتش زدن عکس ها احمدی‌نژاد کردند که احمدی‌نژاد درون واکنش به این موضوع عنوان کرد: «پیشگامان ما درون مسیر دفاع از آزادی حقیقی و عدالت مانند شهید رجایی جان و تنشان را سوزاندند و افتخار امثال بنده رسیدن به آن جایگاه و سوختن درون مسیر تعالی این ملت هست. آمریکایی‌ها بدانند ما درصورتیکه هزار دفعه هم بسوزیم، یک سانتی‌متر از آرمانهایمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم.»

درون بخشی از سخنان رئیس‌جمهور یک نارنجک صوتی درون سالن با صدایی مهیب منفجر شد که رئیس ‌جمهور گفت: «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد» و دانشجویان نیز همین شعار را بارها تکرار کردند. احمدی‌نژاد ادامه داد: «دانشجویان ما مسیر خود را یافته‌اند و با تلاش عده‌ای دانشجو نما از صحنه خارج نمی‌شوند.»[۳]

البته حضور احمدی‌نژاد درون سال‌های پس درون روز دانشجو بسیار کم‌رنگ شد.

روحانی و روز دانشجوی امنیتی

حسن روحانی درون دانشگاه‌ها حضوری بیش از احمدی‌نژاد و خاتمی داشته هست، ولی این حضور تا حد زیادی کنترل و مدیریت شده بوده هست. به عنوان مثال رئیس‌جمهور درون نخستین حضور خود درون روز دانشجو درون سال ۹۲ درون دانشگاه شهید بهشتی حاضر شد. درون این مراسم سوال و جواب دانشجویان هم انجام شد، البته دانشجویان اجازه طرح سوالات خود را نداشتند و مجری برنامه این سوال‌ها را می‌پرسید که درون برابر این کار اکثر دانشجویان اعتراض خود را نسبت به این وضع با سر دادن شعار «سوال ما نیست» نشان دادند.[۴]

 

همچنین درون سال ۹۳ به نماینده بسیج دانشجویی اجازه داده نشد که سخنان خود را بیان کند و به همین دلیل این تشکل، پیام خود را به صورت کتبی خطاب به رئیس جمهوری منتشر کرد. درون بخشی از پیام آمده بود: «ما مسیر برون رفت از سختی‌ها و ناملایمات را اتکا به قوت داخلی و همچنین اقتصاد مقاومتی می‌دانیم نه اینکه چشمان‌مان را درون انتظار سراب بیگانگان به سخره، بی‌بهرگی بنشانیم.»

 

پی‌نوشت:

[۱]-http://didban…ir/fa/news/3080/

[۲]-http://didban…ir/fa/news/3080/

[۳]-https://www…farsnews…com/news/8509200185%20%20%20%20/

[۴]-http://iusnews…ir/fa/print/149727/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *